VLetenky

Guam (Mikronézia) so Swiss International Air Lines od 687 EUR

Guam
Tumon Bay na západnom pobreží ostrova Guam (foto: David Jones/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu súostrovia Guam v ďalekej Oceánii vábi letecká spoločnosť Swiss International Air Lines (Star Alliance) v spolupráci s partnerskými dopravcami (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americký Guam (v Mikronézii) sú v predaji za 687 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 29. septembra 2022 do 28. augusta 2023, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu januára a februára 2023.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Guam nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 2. februára s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 16. februára 2023.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Guam za 687 EUR (02.02.-16.02.2023)

BUD-GUM
Budapešť, Maďarsko – Tamuning, Guam (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Guam

Pôvabný Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás očakáva v jej západnej partii. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným (takisto) americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands tvoria Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, pomenovanie súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre nazývanej Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych panovníkov. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenia sa zhostil Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry dôležitou zastávkou na obchodných trasách cez majestátny Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo s názvom Nemecká Nová Guinea.

V priebehu WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy spätne dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Prekrásne pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Takisto ako prakticky takmer celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa zaraďuje k nesmierne vďačným cieľom pre priaznivcov potápania, ktorí tu majú množstvo príležitostí objavovať fantastický podmorský svet farebných koralov aj vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj obdivovatelia nádherných plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo obľúbenú oblasť Tumon Bay v centrálnej časti. Núka sa aj príjemný výlet na fenomenálny neďaleký ostrovček Cocos Island blízko južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že patríte medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste preslávený Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a spomenutou americkou enklávou v Oceánii (ostrovom Guam) so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii sa zaraďuje k „vychytávkam“ pre skutočných leteckých fajnšmekrov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) smeruje na východ, kým let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) sa jednalo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0