VLetenky

Guam (Mikronézia) s Qatar Airways od 582 EUR

Guam
Atraktívna Tumon Bay na západnom pobreží ostrova Guam (foto: Hajime NAKANO/Flickr/CC BY 2.0)

Na prehliadku pacifického súostrovia Guam (v ďalekej Oceánii) zvádza ponuka spoločnosti Qatar Airways (v spolupráci s aliančnými partnermi) z aliancie Oneworld (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium Guam (v Mikronézii) sú v predaji za 582 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Hlavla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 01.05.-07.12.2020 a 03.01.-31.03.2021, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do 31. júla (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu decembra 2020.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Guam nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 7. decembra s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 23. decembra 2020.

Rezervácia letenky:
Praha – Guam za 582 EUR (07.12.-23.12.2020)

PRG-GUM
Praha, Česko – Tamuning, Guam (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Guam

Príťažlivý Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás čaká v jej západnej časti. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným takisto americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands vytvárajú Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej s menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako „Mariana of Austria“).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskej koruny. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po zrealizovaní cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenie sa ujal Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať planétu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry významnou zastávkou na dôležitých obchodných trasách cez impozantný Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne riadilo s názvom Nemecká Nová Guinea.

Počas WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour v priebehu II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy opätovne dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a výborné podmienky na potápanie

Takisto ako v podstate takmer celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa radí k nesmierne vďačným cieľom pre fanúšikov potápania, ktorí tu majú veľké množstvo šancí objaviť fascinujúci podmorský svet farebných koralov aj vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu i obdivovatelia prekrásnych plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo populárnu oblasť Tumon Bay v centrálnej partii . Poúka sa i pohodový výlet na geniálny neďaleký ostrovček Cocos Island blízko južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa zaraďujete medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste legendárny Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a spomenutou americkou enklávou v Oceánii (ostrovom Guam) so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii patrí k „vychytávkam“ pre ozajstných leteckých „pôžitkárov“.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) smeruje na východ, kým opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) išlo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0