VLetenky

Guam (Mikronézia) s Emirates od 814 EUR

Guam
Idylická zátoka Tumon Bay na západnom pobreží ostrova Guam (foto: Hajime NAKANO/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu súostrovia Guam v ďalekej Oceánii nielen cestovateľských, leteckých či potápačských fajnšmekrov láka spoločnosť Emirates v spolupráci s partnerskými Korean Air (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky na americký Guam (v Mikronézii) kúpite za 814 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Hlavla. Tarifné podmienky určujú odlety do 17. decembra 2015, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 23. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (s odletmi) od mája do decembra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Guam nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 13. mája s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 27. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Praha – Guam za 814 EUR (13.05.-27.05.2015)
Praha – Guam za 820 EUR (rezervácia v NJ)
Praha – Guam za 822 EUR (rezervácia v SJ)
Praha – Guam za 22589 CZK (rezervácia v ČJ)

Guam

Príťažlivý Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás očakáva v jej západnej časti. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným takisto americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands vytvárajú Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách Španielska. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po zrealizovaní cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenie prebral Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry významnou zastávkou na dôležitých obchodných trasách cez impozantný Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

Počas WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour v priebehu II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy znovu dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a excelentné podmienky na potápanie

Tak ako v podstate takmer celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa radí k nesmierne vďačným cieľom pre fanúšikov potápania, ktorí tu majú veľký kopec príležitostí odhaliť fascinujúci podmorský svet farebných koralov aj vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu i obdivovatelia prekrásnych plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo populárnu oblasť Tumon Bay v centrálnej partii. Ponúka sa aj pohodový výlet na grandiózny neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa zaraďujete medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste legendárny Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a spomenutou americkou enklávou v Oceánii (ostrovom Guam) so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii patrí k “vychytávkam” pre ozakstných leteckých fajnšmekrov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, kým let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) sa išlo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0