VLetenky

Guam (Mikronézia) s China Airlines od 798 EUR

Guam
Grandiózna Tumon Bay na západnom pobreží ostrova Guam (foto: Hajime NAKANO/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu súostrovia Guam v ďalekej Oceánii nielen cestovateľských, leteckých či potápačských fajnšmekrov vábi taiwanská spoločnosť China Airlines z aliancie Sky Team (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky na americký Guam (v Mikronézii) kúpite za 798 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Hlavla. Tarifné podmienky stanovujú odlety v čase do 31. októbra 2016 (s výnimkou blackoutu 11.07.-31.07.2015 a 18.12.-26.12.2015), max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Reálnu dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (s odletmi) na konci júna a od konca augusta 2015 do polovice apríla 2016 (okrem obdobia “zimných sviatkov”).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Guam nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 26. júna s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 9. júla 2015.

Rezervácia letenky:
Praha – Guam za 798 EUR (rezervácia v SJ)
Praha – Guam za 21888 CZK (rezervácia v ČJ)

Guam

Pôvabný Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás čakáva v jej západnej partii. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným taktiež americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands tvoria Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej s menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskej koruny. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenie sa zhostil Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry dôležitou zastávkou na významných obchodných trasách cez majestátny Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne riadilo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

V priebehu WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Prekrásne pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Tak ako prakticky skorocelá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa zaraďuje k neskutočne vďačným cieľom pre priaznivcov potápania, ktorí tu majú veľké množstvo príležitostí objaviť fantastický podmorský svet farebných koralov i vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj obdivovatelia nádherných plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo obľúbenú oblasť Tumon Bay v centrálnej časti. Núka sa aj príjemný výlet na fenomenálny neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa radíte medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste svetoznámy Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a spomenutou americkou enklávou v Oceánii (ostrovom Guam) so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii patrí k “vychytávkam” pre skutočných leteckých “pôžitkárov”.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, zatiaľ čo let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) sa jednalo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0