VLetenky

Guam (Mikronézia) s China Airlines od 699 EUR

Tumon Bay
Idylická zátoka Tumon Bay na západnom pobreží súostrovia Guam (foto: Shuichi Aizawa/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu pacifického súostrovia Guam v ďalekej Oceánii vábi taiwanská letecká spoločnosť China Airlines z aliancie Sky Team (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium Guam (v Mikronézii) kúpite za 699 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 16.10.-17.12.2016 a 27.12.2016-31.12.2017, min. dobu pobytu 4 dni, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v čase od začiatku februára do začiatku septembra 2017 (vrátane letných prázdnin).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Guam môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 28. februára s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 15. marca 2017.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Guam za 699 EUR (28.02.-15.03.2017)
Viedeň – Guam za 724 EUR (rezervácia v SJ / manuálne zadanie)

Guam

Pôvabný Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás očakáva v jej západnej partii. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným rovnako americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands tvoria Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre zvanej Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskej koruny. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenie sa ujal Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – i keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry dôležitou zastávkou na významných obchodných trasách cez majestátny Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo s názvom Nemecká Nová Guinea.

V priebehu WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy znovu dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Prekrásne pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Tak ako prakticky skoro celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa zaraďuje k neskutočne vďačným cieľom pre priaznivcov potápania, ktorí tu majú množstvo príležitostí objavovať fantastický podmorský svet farebných koralov i vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj obdivovatelia nádherných plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo obľúbenú oblasť Tumon Bay v centrálnej časti. Ponúka sa aj príjemný výlet na fenomenálny neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že patríte medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste svetoznámy Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a spomenutou americkou enklávou v Oceánii (ostrovom Guam) so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii sa zaraďuje k „vychytávkam“ pre ozajstných leteckých „pôžitkárov“.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, zatiaľ čo let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) sa jednalo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0