VLetenky

Guam (Mikronézia) s China Airlines od 661 EUR

Guam
Prímorské panorámy pacifického súostrovia Guam v Mikronézii (foto: Yuki Yaginuma/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na návštevu súostrovia Guam v ďalekej Oceánii zvádza taiwanská spoločnosť China Airlines z leteckej aliancie Sky Team v spolupráci s európskymi partnermi (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americký Guam (v Mikronézii) sa predávajú za 205098 HUF (alebo v prepočte cca 661 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety do 5. júla 2017 (s výnimkou vylúčeného obdobia 18.12.-26.12.2016), min. dobu pobytu 4 dni, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 30. septembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve (s odletom) od polovice októbra do polky decembra 2016 a od konca januára do polovice júna 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Guam nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 2. decembra s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 16. decembra 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Guam za 205098 HUF (02.12.-16.12.2016)

Guam

Príťažlivý Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás čaká v jej západnej časti. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným rovnako americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands vytvárajú Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych panovníkov. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po zrealizovaní cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães skonal po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenie sa ujal Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry významnou zastávkou na dôležitých obchodných trasách cez impozantný Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

Počas WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour v priebehu II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy znovu dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a výborné podmienky na potápanie

Tak ako v podstate takmer celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa radí k nesmierne vďačným cieľom pre fanúšikov potápania, ktorí tu majú mnoho príležitostí odhaľovať fascinujúci podmorský svet farebných koralov aj vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu i obdivovatelia prekrásnych plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo populárnu oblasť Tumon Bay v centrálnej partii. Ponúka sa i pohodvý výlet na geniálny neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že patríte medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste legendárny Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a spomenutou americkou enklávou v Oceánii (ostrovom Guam) so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii sa radí k „vychytávkam“ pre ozajstných leteckých „pôžitkárov“.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, kým let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) išlo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0