VLetenky

Guam (Mikronézia) s Austrian Airlines od 749 EUR

Guam
Prímorské scenérie pacifického súostrovia Guam v Mikronézii (foto: Janine/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu súostrovia Guam v ďalekej Oceánii vábi spoločnosť Austrian Airlines v spolupráci s aliančnými partnermi zo Star Alliance (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americký Guam (v Mikronézii) sa predávajú za 749 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 8. februára 2022 do 7. januára 2024, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od júna do októbra 2023.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Guam nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 8. novembra s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 22. novembra 2023.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Guam za 749 EUR (08.11.-22.11.2023)
Budapešť – Guam za 756 EUR (08.06.-22.06.2023)

BUD-GUM
Budapešť, Maďarsko – Tamuning, Guam (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Guam

Príťažlivý Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás čaká v jej západnej časti. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným (rovnako) americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands vytvárajú Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, pomenovanie súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre zvanej Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych panovníkov. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré v roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenia sa ujal Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry významnou zastávkou na obchodných trasách cez majestátny Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

V priebehu WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy opätovne dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a výborné podmienky na potápanie

Tak ako v podstate skoro celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa radí k neskutočne vďačným cieľom pre fanúšikovia potápania, ktorí tu majú mnoho príležitostí odhaľovať fascinujúci podmorský svet farebných koralov aj vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu aj obdivovatelia prekrásnych plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo populárnu oblasť Tumon Bay v centrálnej partii. Ponúka sa aj pohodový výlet na geniálny neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že patríte medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste legendárny Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a spomenutou americkou enklávou v Oceánii (ostrovom Guam) so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii sa radí k „vychytávkam“ pre skutočných leteckých fajnšmekrov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, kým let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) išlo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0