VLetenky

Guam (Mikronézia) a Južná Kórea s Qatar Airways a Jeju Air od 536 EUR

Tamuning
Neopakovateľné scenérie pacifického súostrovia Guam v Mikronézii (foto: chkh270/Pixabay/CC0)

Na netypickú cestu na pútavé súostrovie Guam (Mikronézia) v Oceánii spolu s východoázijskou Južnou Kóreou majú príležitosť vyraziť nielen cestovateľskí, potápačskí či leteckí fajnšmekri pri skombinovaní ponúk spoločností Qatar Airways (Oneworld) a Jeju Air (s odletom z Budapešti).

Na mikronézsky Guam (Mariánske ostrovy) sa dopravíte za 536 EUR so spomínanými aerolíniami cez Južnú Kóreu z budapeštianskeho leteckého prístavu pri kúpe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase z Budapešti do Soulu (1. obojsmerná letenka s Qatar Airways za 353 EUR) a zo Soulu na Guam (2. obojsmerná letenka s Jeju Air za 183 EUR).

Zo strednej Európy do Južnej Kórei s Qatar Airways za 353 EUR

Prvou časťou itinerára bude obojsmerný let na krídlach leteckej spoločnosti Qatar Airways na trase z našej oblasti do obdivuhodnej východoázijskej krajiny s názvom Južná Kórea.

Spiatočné letenky do juhokórejského hlavného mesta Soul sú v predaji za 353 EUR s odletom zo spomenutého budapeštianskeho leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú cesty v období od 15. januára do 30. júna 2016, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 6. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedeného času platnosti tarifu (t.j. v dobe od polovice januára do konca júna 2016).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Južnej Kórei nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 3. marca s návratom z juhokórejského Soulu (ICN) dňa 17. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Soul za 353 EUR (03.03.-17.03.2016)
Budapešť – Soul za 358 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Soul za 111700 HUF (rezervácia v AJ / na webe dopravcu)
Budapešť – Soul za 374 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Soul za 10049 CZK (rezervácia v ČJ)

Z Južnej Kórei na Guam s Jeju Air za 183 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z juhokórejského Soulu na Guam (Mariánske ostrovy) na palube miestnej leteckej spoločnosti Jeju Air.

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium s názvom Guam (do Tamuning) kúpite za 227300 KRW (alebo v prepočte cca 183 EUR) s odletom z juhokórejského Soulu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Guam (Mariánske ostrovy) môže byť odlet zo Soulu (ICN) dňa 7. marca s návratom z Tamuning (GUM) dňa 16. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Soul – Tamuning (Guam) za 227300 KRW (07.03.-16.03.2016)

Celkový itinerár Guam s Južnou Kóreou za 536 EUR

Príklad cestovného itinerára
03.03.2016 Budapešť (BUD) – Soul (ICN) s Air China (1. letenka)
07.03.2016 Soul (ICN) – Guam (GUM) s Jeju Air (2. letenka)
16.03.2016 Guam (GUM) – Soul (ICN) s Jeju Air (2. letenka)
17.03.2016 Soul (ICN) – Budapešť (BUD) s Air China (1. letenka)

Guam

Príťažlivý Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás očakáva v jej západnej časti. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným takisto americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands vytvárajú Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, pomenovanie súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej s menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Odhalenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych vládcov. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po podniknutí cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zosnul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenia sa ujal Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal prakjticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry významnou zastávkou na dôležitých obchodných trasách cez impozantný Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo pod pomenovaním Nemecká Nová Guinea.

V priebehu WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy znovu dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Tak ako v podstate temer celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa radí k nesmierne vďačným cieľom pre fanúšikov potápania, ktorí tu majú množstvo šancí odhaliť fascinujúci podmorský svet farebných koralov a vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu i obdivovatelia prekrásnych plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo populárnu oblasť Tumon Bay v centrálnej partii. Ponúka sa i pohodový výlet na malebný neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa zaraďujete medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste legendárny Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a ďalšou americkou enklávou v Oceánii – práve ostrovom Guam – so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii sa radí k lahôdkam pre ozajstných leteckých fajnšmekrov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, kým let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) išlo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0