VLetenky

Guam (Mikronézia) a Južná Kórea s Alitaliou a Jeju Air od 568 EUR

Tamuning
Malebná zátoka Tumon Bay na západnom pobreží súostrovia Guam (foto: Luke Ma/Flickr/CC BY 2.0)

Na netypickú cestu na pútavé súostrovie Guam (Mikronézia) v ďalekej Oceánii spolu s východoázijskou Južnou Kóreou majú možnosť zamieriť nielen cestovateľskí, potápačskí či leteckí fajnšmekri pri skombinovaní ponúk leteckých spoločností Alitalia (Sky Team) a Jeju Air (s odletom z Budapešti).

Na mikronézsky Guam (Mariánske ostrovy) sa dopravíte za 568 EUR so spomínanými aerolíniami cez Južnú Kóreu z budapeštianskeho leteckého prístavu pri kúpe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase z Budapešti do Soulu (1. obojsmerná letenka s Alitaliou za 350 EUR) a zo Soulu na Guam (2. obojsmerná letenka s Jeju Air za 218 EUR).

Z Budapešti do Južnej Kórei s Alitaliou za 350 EUR

Prvou časťou itinerára bude spiatočný let na krídlach leteckej spoločnosti Alitalia na trase zo susedného Maďarska do obdivuhodnej východoázijskej krajiny s názvom Južná Kórea.

Spiatočné letenky do juhokórejskej metropoly Soul sa predávajú za 258 GBP (alebo v prepočte cca 350 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Tarifné podmienky určujú cesty do 30. júna 2015, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 31. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu júna 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Južnej Kórei nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 6. júna a návrat z juhokórejského Soulu (ICN) dňa 21. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Soul za 258 GBP (06.06.-21.06.2015)
Budapešť – Soul za 362 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Soul za 373 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Soul za 10254 CZK (rezervácia v ČJ)

Z Južnej Kórei na Guam s Jeju Air za 218 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z juhokórejského Soulu na Guam (Mariánske ostrovy) na palube miestnej leteckej spoločnosti Jeju Air.

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium s názvom Guam (do Tamuning) sa dajú kúpiť za 261400 KRW (alebo v prepočte cca 218 EUR) s odletom z juhokórejského Soulu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Guam (Mariánske ostrovy) môže byť odlet zo Soulu (ICN) dňa 8. júna s návratom z Tamuning (GUM) dňa 18. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Soul – Tamuning (Guam) za 261400 KRW (08.06.-18.06.2015)

Celkový itinerár Guam s Južnou Kóreou za 568 EUR

Príklad cestovného itinerára
06.06.2015 Budapešť (BUD) – Soul (ICN) s Alitaliou (1. letenka)
08.06.2015 Soul (ICN) – Saipan (SPN) s Jeju Air (2. letenka)
18.06.2015 Saipan (SPN) – Soul (ICN) s Jeju Air (2. letenka)
21.06.2015 Soul (ICN) – Budapešť (BUD) s Alitaliou (1. letenka)

Guam

Príťažlivý Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás očakáva v jej západnej časti. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným takisto americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands vytvárajú Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách Španielska. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenie prebral Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry významnou zastávkou na dôležitých obchodných trasách cez impozantný Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

V priebehu WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy znovu dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Tak ako v podstate takmer celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa radí k nesmierne vďačným cieľom pre fanúšikov potápania, ktorí tu majú množstvo príležitostí odhaliť fascinujúci podmorský svet farebných koralov a vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu aj obdivovatelia čarokrásnych plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo populárnu oblasť Tumon Bay v centrálnej partii. Ponúka sa i pohodový výlet na malebný neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa zaraďujete medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste legendárny Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a ďalšou americkou enklávou v Oceánii ostrovom Guam so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii sa radí k lahôdkam pre ozajstných leteckých fajnšmekrov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, kým let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) išlo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

Južná Kórea

Pulzujúci Soul

Rušný viac ako 10,5-miliónový Soul, v ktorého mestskej aglomerácii žije okolo 25 miliónov obyvateľov, Vás čaká v severozápadnej partii tejto fenomenálnej východoázijskej krajiny. Môže byť vcelku výhodným východiskovým miestom na návštevu impresívnej demilitarizovanej zóny (DMZ) medzi Južnou Kóreou a Severnou Kóreou – skúste relatívne navštevovanú lokalitu Panmunjom.

Neobíďte ani severovýchodnú oblasť s fascinujúcim národným parkom Seoraksan, kde naďabíte na dych berúce horské scenérie a nenechajte si ujsť ani očarujúce východné pobrežie s prekrásnymi plážami. Zo samotného Soulu sa núkajú prelety do susedného Japonska (s miestnou low costovou leteckou spoločnosťou spoločnosťou Peach Aviation).

Kontrastný Busan

Vynikajúci 3,6-miliónový Busan, druhé najľudnatejšie sídlo Južnej Kórei, nájdete na juhu pôsobivého Kórejského polostrova. Neveľmi vzdialené Japonsko oddeľuje od Busanu okolo 200 km (asi tri hodiny rýchloloďou) a neďaleký japonský ostrov Cušima iba čosi viac ako 50 km (necelé dve hodiny lodnou dopravou). V samotnom Busane Vás očakávajú ultramoderné štvrte, ktoré ostro kontrastujú s grandióznymi historickými chrámami a veľmi príjemnými morskými plážami.

Geniálne Jeju

Okúzľujúci kórejský ostrov (sopečného pôvodu) Jeju alias Jejudo skrýva mnoho cestovateľských špecialít. Okrem najvyššej hory Južnej Kórei, majestátneho masívu Mt. Halla/Hallasan (1950 m) v rovnomennom národnom parku tu naďabíte na gigantické vodopády, idylické jazerá i príťažlivé pláže. Tí, čo radi pokúšajú šťastenu, nájdu príležitosť v jednom z mnohých kasín v obľúbenom Jeju City.

0