VLetenky

Guam (Mikronézia) a Južná Kórea s Air China a Jeju Air od 609 EUR

Tamuning
Neopakovateľné scenérie pacifického súostrovia Guam v Mikronézii (foto: chkh270/Pixabay/CC0)

Na netypickú cestu na atraktívne súostrovie Guam (Mikronézia) v Oceánii spolu s východoázijskou Južnou Kóreou majú šancu zamieriť nielen cestovateľskí, potápačskí či leteckí fajnšmekri pri skombinovaní tarifov spoločností Air China (Star Alliance) a Jeju Air (s odletom zo strednej Európy).

Na mikronézsky Guam (Mariánske ostrovy) sa dopravíte za 609 EUR so spomínanými aerolinkami cez Južnú Kóreu z Budapešti (pri návrate do Viedne) pri nákupe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase Budapešť – Soul – Viedeň (1. obojsmerná letenka s Air China za 393 EUR) a zo Soulu na Guam (2. obojsmerná letenka s Jeju Air za 216 EUR).

Zo strednej Európy do Južnej Kórei s Air China za 393 EUR

Prvou časťou itinerára bude obojsmerný let na palube leteckej spoločnosti Air China na trase z našich končín do obdivuhodnej východoázijskej krajiny pod názvom Južná Kórea.

Spiatočné letenky do juhokórejskej metropoly Soul kúpite za 393 EUR s odletom z Budapešti a návratom do Viedne. Tarifné podmienky stanovujú cesty v období 01.09.-20.12.2015 a 28.12.2015-26.03.2016, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 31. augusta (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Južnej Kórei nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 6. novembra a návrat z juhokórejského Soulu (ICN) do Viedne (VIE) dňa 22. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Soul – Viedeň za 393 EUR (06.11.-22.11.2015)
Budapešť – Soul – Viedeň za 399 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Soul – Viedeň za 10199 CZK (rezervácia v ČJ)

Z Južnej Kórei na Guam s Jeju Air za 216 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z juhokórejského Soulu na Guam (Mariánske ostrovy) na krídlach miestnej leteckej spoločnosti Jeju Air.

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Guam (do Tamuning) sa dajú kúpiť za 284600 KRW (alebo v prepočte cca 216 EUR) s odletom z juhokórejského Soulu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Guam (Mariánske ostrovy) môže byť odlet zo Soulu (ICN) dňa 9. novembra s návratom z Tamuning (GUM) dňa 19. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Soul – Tamuning (Guam) za 284600 KRW (09.11.-19.11.2015)

Celkový itinerár Guam s Južnou Kóreou za 609 EUR

Príklad cestovného itinerára
06.11.2015 Budapešť (BUD) – Soul (ICN) s Air China (1. letenka)
09.11.2015 Soul (ICN) – Guam (GUM) s Jeju Air (2. letenka)
19.11.2015 Guam (GUM) – Soul (ICN) s Jeju Air (2. letenka)
22.11.2015 Soul (ICN) – Budapešť (BUD) s Air China (1. letenka)

Guam

Pôvabný Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás čaká v jej západnej partii. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným taktiež americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands tvoria Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej s menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách Španielska. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po zrealizovaní cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenia sa zhostil Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – i keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry dôležitou zastávkou na významných obchodných trasách cez majestátny Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo pod pomenovaním Nemecká Nová Guinea.

Počas WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour v priebehu II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Čarokrásne pláže a excelentné podmienky na potápanie

Tak ako prakticky skoro celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa zaraďuje k neskutočne vďačným cieľom pre priaznivcov potápania, ktorí tu majú mnoho príležitostí objaviť fantastický podmorský svet farebných koralov a vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj obdivovatelia nádherných plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo obľúbenú oblasť Tumon Bay v centrálnej časti. Núka sa aj príjemný výlet na malebný neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa radíte medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste preslávený Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a ďalšou americkou enklávou v Oceánii – práve ostrovom Guam – so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii patrí k lahôdkam pre skutočných leteckých fajnšmekrov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, zatiaľ čo let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) sa jednalo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

Južná Kórea

Rušný Soul

Pulzujúci vyše 10,5-miliónový Soul, v ktorého mestskej aglomerácii žije okolo 25 miliónov obyvateľov, Vás očakáva v severozápadnej časti tejto geniálnej východoázijskej krajiny. Môže byť celkom výhodným východiskovým miestom na návštevu pôsobivej demilitarizovanej zóny (DMZ) medzi Južnou Kóreou a Severnou Kóreou – skúste pomerne navštevovanú lokalitu Panmunjom.

Nevynechajte ani severovýchodnú oblasť s fantastickým národným parkom Seoraksan, kde natrafíte na dych berúce horské scenérie a nenechajte si ujsť ani okúzľujúce východné pobrežie s prekrásnymi plážami. Zo samotného Soulu sa ponúkajú prelety do susedného Japonska (s miestnou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou spoločnosťou Peach Aviation).

Kontrastný Busan

Výborný 3,6-miliónový Busan, druhé najľudnatejšie sídlo Južnej Kórei, nájdete na juhu impresívneho Kórejského polostrova. Neveľmi vzdialené Japonsko delí od Busanu okolo 200 km (asi tri hodiny rýchloloďou) a neďaleký japonský ostrov Cušima len niečo vyše 50 km (necelé dve hodiny lodnou dopravou). V samotnom Busane Vás čakajú ultramoderné štvrte, ktoré ostro kontrastujú s grandióznymi historickými chrámami a veľmi pohodovými morskými plážami.

Fenomenálne Jeju

Očarujúci kórejský ostrov (sopečného pôvodu) Jeju alias Jejudo ukrýva množstvo cestovateľských pozoruhodností. Okrem najvyššej hory Južnej Kórei, impozantného masívu Mt. Halla/Hallasan (1950 m) v rovnomennom národnom parku tu natrafíte na gigantické vodopády, idylické jazerá i pôvabné pláže. Tí, čo radi pokúšajú šťastenu, nájdu šancu v jednom z mnohých kasín v populárnom Jeju City.

0