VLetenky

Guam (Mikronézia) a Filipíny s Air China a Cebu Pacific od 579 EUR

Mariana Islands
Prímorské scenérie pacifického súostrovia Guam v Mikronézii (foto: Yuki Yaginuma/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na netradičnú cestu na pútavé súostrovie Guam (Mikronézia) v Oceánii spolu s obdivuhodnými Filipínami majú príležitosť zamieriť nielen cestovateľskí, potápačskí či leteckí fajnšmekri pri kombinácii tarifov spoločností Air China (Star Alliance) a Cebu Pacific (s odletom zo strednej Európy).

Na mikronézsky Guam (Mariánske ostrovy) docestujte za 579 EUR so spomínanými aerolíniami cez Filipíny z Budapešti (pri návrate do Viedne) pri kúpe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase Budapešť – Manila – Viedeň (1. obojsmerná letenka s Air China za 430 EUR) a z Manily na Guam (2. obojsmerná letenka s Cebu Pacific za 149 EUR).

Zo strednej Európy na Filipíny s Air China za 430 EUR

Prvou časťou itinerára bude obojsmerný let na krídlach leteckej spoločnosti Air China (zo Star Alliance) na trase z nášho regiónu do “krajiny 7000 ostrovov” s názvom Filipíny.

Spiatočné letenky z našich končín do filipínskeho hlavného mesta Manila kúpite za 430 EUR s odletom z maďarskej Budapešti a návratom do rakúskej Viedne.

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 27. marca do 20. júna 2016, min. dobu pobytu 3 dni/sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 26. marca (alebo do aktualizácie tarifu či vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Filipíny nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 18. apríla s návratom z filipínskej Manily (MNL) do Viedne (VIE) dňa 4. mája 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Manila – Viedeň za 430 EUR (18.04.-04.05.2016)
Budapešť – Manila – Viedeň za 455 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Manila – Viedeň za 12209 CZK (rezervácia v ČJ)

Z Filipín na Guam s Cebu Pacific za 149 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z filipínskej Manily na Guam (Mariánske ostrovy) na palube miestnej leteckej spoločnosti Cebu Pacific.

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Guam (do Tamuning) sa dajú kúpiť za 7787 PHP (alebo v prepočte cca 149 EUR) s odletom z filipínskej metropoly Manila.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Guam (Mariánske ostrovy) môže byť odlet z Manily (MNL) dňa 21. apríla s návratom z Tamuning (GUM) dňa 28. apríla 2016.

Rezervácia letenky:
Manila – Tamuning (Guam) za 7787 PHP (21.04.-28.04.2016)

Celkový itinerár Guam s Filipínami za 579 EUR

Príklad cestovného itinerára
18.04.2016 Budapešť (BUD) – Manila (MNL) s Air China (1. letenka)
21.04.2016 Manila (MNL) – Guam (GUM) s Cebu Pacific (2. letenka)
28.04.2016 Guam (GUM) – Manila (MNL) s Cebu Pacific (2. letenka)
04.05.2016 Manila (MNL) – Viedeň (VIE) s Air China (1. letenka)

Guam

Príťažlivý Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás očakáva v jej západnej časti. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným (takisto) americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands vytvárajú Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej pod menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (i Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách Španielska. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenia sa ujal Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať planétu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stal pre španielske galéry významnou zastávkou na dôležitých obchodných trasách cez impozantný Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo s pomenovaním Nemecká Nová Guinea.

V priebehu WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy znovu dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Tak ako v podstate takmer celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa radí k nesmierne vďačným cieľom pre fanúšikov potápania, ktorí tu majú množstvo možností objaviť fascinujúci podmorský svet farebných koralov a vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu i obdivovatelia prekrásnych plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo populárnu oblasť Tumon Bay v centrálnej partii. Ponúka sa i pohodový výlet na malebný neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa zaraďujete medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste legendárny Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a ďalšou americkou enklávou v Oceánii – práve ostrovom Guam – so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii patrí k lahôdkam pre ozajstných leteckých vyznavačov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, kým let opačným smerom (z Havaja na Guam) bude obsluhovaný pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) išlo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

Filipíny

Pôvabné filipínske súostrovie, pozostávajúce z vyše 7000 ostrovov a ostrovčekov, Vás čaká v jednej z najpútavejších oblasti atraktívnej juhovýchodnej Ázie. Ekonomicky vcelku nenáročnú vnútroštátnu leteckú dopravu zabezpečujú hlavne nízkonákladové aerolínie Cebu Pacific, Air Asia/Air Asia Zest, Airphil Express a prípadne aj ďalšie miestne letecké spoločnosti.

Dramatické Visays a impresívny Luzon

Milovníkov čarokrásnych plážových scenérií a vodných športov okúzlia čarovné biele piesočnaté pláže v oblasti Visayas – na skvelých ostrovoch Palawan, Boracay či Bohol. Úžasné panorámy na posledne menovanom ostrove tvoria “čokoládové” homole Chocolate Hills. V severnej oblasti Filipín (na ostrove Luzon) nepochybne upútajú nielen viac ako 2000 rokov staré ryžové terasy v populárnom Banaue.

Palau a Micronesia Island Hopping

Pokiaľ budete náhodou po čase Filipínami už presýtení, skúste sa vybrať na “neďaleký” potápačský raj – znamenité súostrovie Palau, ktoré geograficky spadá už do Mikronézskeho súostrovia. V prípade, že patríte k vášnivým leteckým entuziastom a netlačia Vás financie, pridajte si už spomínaný Island Hopping po Mikronézii (a Marshallových ostrovoch) na trase Manila – Guam – Honolulu (a späť).

0