VLetenky

Gruzínsko so Small Planet Airlines od 83 EUR

BatumiSki Centre
Obľúbené gruzínske pobrežné mesto Batumi pri Čiernom mori (foto: jagermesh/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Do Gruzínska (nielen) ku Čiernemu moru zvádza (na letný výlet) flexibilnejších cestovateľov last minute ponuka charterových leteniek na krídlach spoločnosti Small Planet Airlines (s odletom z Poľska).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Gruzínska sú v predaji za 349 PLN (alebo cca 83 EUR) s odletom z poľskej Varšavy (WAW) dňa 16. júna (piatok) a návratom z gruzínskeho Batumi (BUS) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 23. júna 2017 (piatok) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky (za rovnakú cenu) môže byť odlet z Varšavy (WAW) dňa 16. júna (piatok) a návratom z Batumi (BUS) o 14 dní neskôr, t.j. dňa 30. júna 2017 (piatok).

Rezervácia letenky:
Varšava – Batumi za 349 PLN / 83 EUR (16.06.-23.06.2017 / 16.06.-30.06.2017)

Gruzínsko

Znamenité Gruzínsko sa rozkladá na území s rozlohou takmer 70 tisíc km² (približne 1,5-násobok plochy Slovenska), kde žije vyše 4,5 milióna obyvateľov. I keď v krajine prevláda hornatý reliéf, naďabíte tu aj na príjemné subtropické letoviská na brehoch Čierneho mora – ako pôsobivé Batumi na juhozápade. Gruzínsko hraničí na severe s Ruskom, západ vytvára už spomenuté čiernomorské pobrežie a južnú hranicu si delí postupne s Tureckom, Arménskom a Azerbajdžanom.

Kutaisi a ďalšie alternatívy leteckých ciest do Gruzínska

Dôležité historické mesto Kutaisi, druhé najväčšie gruzínske sídlo, Vás čaká v západnej polovici krajiny. Mimochodom letieť sem možno aj cez Kyjev so spoločnosťou Wizz Air (z maďarskej Budapešti alebo z poľských Katovíc). Výhodnou alternatívou (pre dobrodružnejšie ladených cestovateľov v prípade priaznivejšej bezpečnostno-politickej situácie) by mohol byť priamy let do Gruzínska s cestou opačným smerom s prestupom v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev.

Fantastická Svanetia

Z Kutaisi možno pokračovať cez Zugdidi do prekrásneho horského regiónu (Horná) Svanetia s kúzelným mestečkom Mestia, v okolí ktorého nájdete vynikajúce podmienky na pešiu turistiku (a v zimných mesiacoch aj na lyžovanie). Ako náhrada pozemnej cesty do Svanetie sa ponúkajú pravidelné lety do čarovnej Mestie (v dôsledku nepriaznivého počasia však často meškajú alebo bývajú zrušené).

Tbilisi s možnosťou pokračovania do Arménska či Azerbajdžanu

Impresívna gruzínska metropola – skoro 1,5-miliónové Tbilisi, Vás očakáva v centrálnej partii a zásluhou svojej polohy necelých 50 km od hraníc s Arménskom a Azerbajdžanom môže byť taktiež vcelku dobrým východiskovým bodom aj na návštevu týchto susedných republík. Spoločná prehliadka bezvízového Gruzínska i Arménska bude celkom rozumnou voľbou, keďže ceny leteniek z nášho regiónu do Jerevanu sú zvyčajne niekoľkonásobne vyššie v porovnaní s letmi do gruzínskych miest.

Rovnaké pravidlo v minulosti existovalo aj pre Azerbajdžan (kam na rozdiel od jeho spomínaných “proeurópskejšie orientovaných” susedov platí pre nás vízová povinnosť), tu však azda využijete “staronovú” linku spoločnosti Wizz Air z maďarskej Budapešti do azerbajdžanského Baku (prípadne sa dá použiť na návrat z kaukazskej oblasti do našich končín).

Fascinujúci kaukazský región pod tajomným vrchom Kazbek

Skvelé podmienky na pestovanie pešej turistiky a zimných športov budú aj v okolí Kazbegi (Stepantsminda) pod mysterióznou horou Kazbek (5033 m) s obľúbeným turistickým strediskom Gudauri (2196 m). Tento magický kút Gruzínska sa nachádza približne 100 km severne od Tbilisi. Samotný Kazbek istotne poznáte z gréckej mytológie – práve tu mal byť prikovaný ku skale Prometheus po tom, ako si “požičal” oheň od bohov (v gruzínskych povestiach figuruje hrdina menom Amirani).

0