VLetenky

Gruzínsko s Wizz Air za 50 EUR

Kazbegi
Neskutočne fotogenické kaukazské veľhory v okolí malebného Kazbegi (foto: Sarah Murray/Flickr)

Nielen za pešou turistikou či dobrou lyžovačkou do výborného kaukazského Gruzínska láka letecká spoločnosť Wizz Air (s odletom z budapeštianskeho leteckého prístavu).

Spiatočné letenky gruzínskeho Kutaisi sa predávajú za 15384 HUF (alebo v prepočte cca 50 EUR) s odletom zo spomínanej Budapešti. Uvedená suma platí pre cestovanie s malou príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Clubu (WDC) zaplatia len 10744 HUF (asi 35 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete najmä počas zimného obdobia.

Príkladom rezervácie spiatočnej letenky do Gruzínska môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 6. decembra s návratom z gruzínskeho Kutaisi (KUT) dňa 14. decembra 2014.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Kutaisi za 15384 HUF bez WDC / 10744 HUF s WDC (06.12.-14.12.2014)

Gruzínsko

Znamenité Gruzínsko sa rozkladá na území s rozlohou takmer 70 tisíc km² (približne 1,5-násobok plochy Slovenska), kde žije vyše 4,5 milióna obyvateľov. I keď v krajine prevláda hornatý reliéf, naďabíte tu aj na príjemné subtropické letoviská na brehoch Čierneho mora – ako pôsobivé Batumi na juhozápade. Gruzínsko hraničí na severe s Ruskom, západ vytvára spomínané čiernomorské pobrežie a južnú hranicu zdieľa postupne s Tureckom, Arménskom a Azerbajdžanom.

Kutaisi a ďalšie alternatívy leteckých ciest do Gruzínska

Dôležité historické mesto Kutaisi, druhé najväčšie gruzínske sídlo, Vás čaká v západnej polovici krajiny. Mimochodom letieť sem možno aj cez Kyjev taktiež so spoločnosťou Wizz Air (z maďarskej Budapešti alebo z poľských Katovíc). Vhodnou variantou by (pre dobrodružnejšie zameraných cestovateľov v prípade priaznivejšej bezpečnostno-politickej situácie) by mohol byť priamy let do Kutaisi s cestou opačným smerom s prestupom v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev.

Fantastická Svanetia

Z Kutaisi možno pokračovať cez Zugdidi do prekrásneho horského regiónu (Horná) Svanetia s kúzelným mestečkom Mestia, v okolí ktorého nájdete vynikajúce podmienky na pešiu turistiku (a v zimných mesiacoch aj na lyžovanie). Ako náhrada pozemnej cesty do Svanetie sa ponúkajú pravidelné lety do čarovnej Mestie (v dôsledku nepriaznivého počasia však často meškajú alebo bývajú zrušené).

Tbilisi s možnosťou pokračovania do Arménska či Azerbajdžanu

Impresívna gruzínska metropola – skoro 1,5-miliónové Tbilisi, Vás očakáva v centrálnej partii a zásluhou svojej polohy necelých 50 km od hraníc s Arménskom a Azerbajdžanom môže byť takisto vcelku dobrým východiskovým bodom aj na prehliadku týchto susedných republík. Spoločná návšteva bezvízového Gruzínska i Arménska bude celkom rozumnou voľbou, keďže ceny leteniek z nášho regiónu do Jerevanu sú zvyčajne niekoľkonásobne vyššie v porovnaní s letmi do gruzínskych miest.

Rovnaké pravidlo v minulosti existovalo aj pre Azerbajdžan (kam na rozdiel od jeho spomínaných “proeurópskejšie orientovaných” susedov platí pre nás vízová povinnosť), tu však v súčasnosti azda využijete priamu linku spoločnosti Wizz Air z maďarskej Budapešti do azerbajdžanského Baku (prípadne sa dá použiť na návrat z kaukazskej oblasti do našich končín).

Fascinujúci kaukazský región pod tajuplným vrchom Kazbek

Skvelé podmienky na pestovanie pešej turistiky a zimných športov budú aj v okolí Kazbegi (Stepantsminda) pod mysterióznou horou Kazbek (5033 m) s obľúbeným turistickým strediskom Gudauri (2196 m). Tento magický kút Gruzínska sa nachádza približne 100 km na sever od Tbilisi. Samotný Kazbek istotne poznáte z gréckej mytológie – práve tu mal byť prikovaný ku skale Prometheus po tom, ako si “požičal” oheň od bohov (v gruzínskych povestiach vystupuje hrdina s menom Amirani).

0