VLetenky

Gruzínsko s Wizz Air od 44 EUR

Kazbegi
Malebné kaukazské veľhory v okolí fotogenického Kazbegi (foto: Drew/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Nielen za dobrou lyžovačkou či pešou turistikou do vynikajúceho kaukazského Gruzínska vábi letecká spoločnosť Wizz Air (s odletom z budapeštianskeho leteckého prístavu).

Spiatočné letenky gruzínskeho Kutaisi sa predávajú za 13980 HUF (alebo v prepočte cca 44 EUR) s odletom zo spomínanej Budapešti. Uvedená suma platí pre cestovanie s malou príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Clubu (WDC) zaplatia iba 8180 HUF (asi 26 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä počas februára a marca 2015.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Gruzínska môže byť odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 21. marca s návratom z gruzínskeho Kutaisi (KUT) dňa 31. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Kutaisi za 13980 HUF bez WDC / 8180 HUF s WDC (21.03.-31.03.2015)

Gruzínsko

Famózne Gruzínsko sa rozprestiera na území s rozlohou skoro 70 tisíc km² (zhruba 1,5-násobok plochy Slovenska), kde žije viac ako 4,5 milióna obyvateľov. Aj keď v krajine prevláda hornatý reliéf, natrafíte tu aj na pohodové subtropické letoviská na brehoch Čierneho mora – ako impresívne Batumi na juhozápade. Gruzínsko hraničí na severe s Ruskom, západ tvorí spomínané čiernomorské pobrežie a južnú hranicu si delí postupne s Tureckom, Arménskom a Azerbajdžanom.

Kutaisi a ďalšie varianty leteckých ciest do Gruzínska

Významné historické mesto Kutaisi, druhé najväčšie gruzínske sídlo, Vás očakáva v západnej polovici krajiny. Mimochodom letieť sem sa dá aj cez Kyjev takisto so spoločnosťou Wizz Air (z maďarskej Budapešti alebo z poľských Katovíc). Vhodnou alternatívou (pre dobrodružnejšie orientovaných cestovateľov v prípade priaznivejšej bezpečnostno-politickej situácie) by mohol byť priamy let do Kutaisi s cestou opačným smerom s prestupom v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev.

Fascinujúca Svanetia

Z Kutaisi sa dá pokračovať cez Zugdidi do nádherného horského regiónu (Horná) Svanetia s čarovným mestečkom Mestia, v okolí ktorého nájdete výborné podmienky na pešiu turistiku (a v zimných mesiacoch i na lyžovanie). Ako náhrada pozemnej cesty do Svanetie sa núkajú pravidelné lety do kúzelnej Mestie (v dôsledku nepriaznivého počasia však často meškajú alebo bývajú zrušené).

Tbilisi s možnosťou pokračovania do Arménska či Azerbajdžanu

Pôsobivá gruzínska metropola – takmer 1,5-miliónové Tbilisi, Vás čaká v centrálnej časti a vďaka svojej polohe necelých 50 km od hraníc s Arménskom a Azerbajdžanom môže byť taktiež celkom dobrým východiskovým bodom aj na prehliadku týchto susedných republík. Spoločná návšteva bezvízového Gruzínska i Arménska bude vcelku rozumnou voľbou, keďže ceny leteniek z našich končín do Jerevanu sú obyčajne niekoľkonásobne vyššie v porovnaní s letmi do gruzínskych miest.

To isté pravidlo v minulosti existovalo aj pre Azerbajdžan (kam na rozdiel od jeho spomínaných “proeurópskejšie orientovaných” susedov platí pre nás vízová povinnosť), tu však v súčasnosti snáď využijete priamu linku spoločnosti Wizz Air z maďarskej Budapešti do azerbajdžanského Baku (prípadne možno použiť na návrat z kaukazskej oblasti do nášho regiónu).

Fantastický kaukazský región pod mysterióznym vrchom Kazbek

Úžasné podmienky na pestovanie pešej turistiky a zimných športov budú aj v okolí Kazbegi (Stepantsminda) pod tajuplnou horou Kazbek (5033 m) s populárnym turistickým strediskom Gudauri (2196 m). Tento dramatický kút Gruzínska sa nachádza zhruba 100 km severne od Tbilisi. Samotný Kazbek určite poznáte z gréckej mytológie – práve tu mal byť prikovaný ku skale Prometheus po tom, ako si “požičal” oheň od bohov (v gruzínskych povestiach figuruje hrdina s menom Amirani).

0