VLetenky

Gruzínsko s Wizz Air od 39 EUR

Gudauri Ski Centre
Obľúbené stredisko Gudauri (2196 m) pod Kazbekom (foto: Paata Liparteliani/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Nielen za dobrou lyžovačkou či (poznávacou) turistikou do výborného kaukazského Gruzínska vábi letecká spoločnosť Wizz Air (s odletom z maďarskej Budapešti).

Spiatočné letenky gruzínskeho Kutaisi sú v predaji za 12184 HUF (alebo v prepočte cca 39 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Uvedená suma platí pre cestovanie s malou príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Clubu (WDC) zaplatia iba 7544 HUF (asi 24 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä (s odletom) počas januára 2016 (s predajom do 26.11.2015).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Gruzínska nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 11. januára s návratom z Kutaisi (KUT) dňa 16. januára 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Kutaisi za 12184 HUF bez WDC / 8180 HUF s WDC (11.01.-16.01.2016)

Gruzínsko

Famózne Gruzínsko sa rozprestiera na území s rozlohou skoro 70 tisíc km² (zhruba 1,5-násobok plochy Slovenska), kde žije viac ako 4,5 milióna obyvateľov. Aj keď v krajine prevláda hornatý reliéf, natrafíte tu i na pohodové subtropické letoviská na brehoch Čierneho mora – ako impresívne Batumi na juhozápade. Gruzínsko hraničí na severe s Ruskom, západ tvorí už spomenuté čiernomorské pobrežie a južnú hranicu zdieľa postupne s Tureckom, Arménskom a Azerbajdžanom.

Kutaisi a ďalšie varianty leteckých ciest do Gruzínska

Významné historické mesto Kutaisi, druhé najväčšie gruzínske sídlo, Vás očakáva v západnej polovici krajiny. Mimochodom letieť sem sa dá i cez Kyjev taktiež so spoločnosťou Wizz Air (z maďarskej Budapešti alebo z poľských Katovíc). Vhodnou alternatívou (pre dobrodružnejšie zameranejších cestovateľov v prípade priaznivejšej bezpečnostno-politickej situácie) by mohol byť priamy let do Kutaisi s cestou opačným smerom s prestupom v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev.

Fascinujúca Svanetia

Z Kutaisi sa dá pokračovať cez Zugdidi do nádherného horského regiónu (Horná) Svanetia s čarovným mestečkom Mestia, v okolí ktorého nájdete výborné podmienky na pešiu turistiku (a v zimných mesiacoch i na lyžovanie). Ako náhrada pozemnej cesty do Svanetie sa núkajú pravidelné lety do kúzelnej Mestie (v dôsledku nepriaznivého počasia však často meškajú alebo bývajú zrušené).

Tbilisi s možnosťou pokračovania do Arménska či Azerbajdžanu

Pôsobivá gruzínska metropola – takmer 1,5-miliónové Tbilisi, Vás čaká v centrálnej časti a vďaka svojej polohe necelých 50 km od hraníc s Arménskom a Azerbajdžanom môže byť takisto celkom dobrým východiskovým bodom i na návštevu týchto susedných republík. Spoločná prehliadka bezvízového Gruzínska aj Arménska bude vcelku rozumnou voľbou, keďže ceny leteniek z našich končín do Jerevanu sú obyčajne niekoľkonásobne vyššie v porovnaní s letmi do gruzínskych miest.

To isté pravidlo v minulosti existovalo i pre Azerbajdžan (kam na rozdiel od jeho spomínaných “proeurópskejšie orientovaných” susedov platí pre nás vízová povinnosť), tu však snáď využijete “staronovú” linku spoločnosti Wizz Air z maďarskej Budapešti do azerbajdžanského Baku (prípadne možno použiť na návrat z kaukazskej oblasti do nášho regiónu).

Fantastický kaukazský región pod mysterióznym vrchom Kazbek

Úžasné podmienky na pestovanie pešej turistiky a zimných športov budú i v okolí Kazbegi (Stepantsminda) pod tajuplnou horou Kazbek (5033 m) s populárnym turistickým strediskom Gudauri (2196 m). Tento dramatický kút Gruzínska sa nachádza zhruba 100 km severne od Tbilisi. Samotný Kazbek určite poznáte z gréckej mytológie – práve tu mal byť prikovaný ku skale Prometheus po tom, ako si “požičal” oheň od bohov (v gruzínskych povestiach figuruje hrdina menom Amirani).

0