VLetenky

Grónsko s Icelandair od 760 EUR

Východné Grónsko
Mestečko Tasiilaq na východogrónskom pobreží (foto: Ray Swi-hymn/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Ak Vás priťahujú regióny mimo vychodených cestovateľských chodníčkov, skúste sa vybrať do severoamerického Grónska s leteckou spoločnosťou Icelandair (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do grónskeho Kulusuk sú k dispozícii za 760 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 1. júna do 31. októbra 2023, min. dobu pobytu 3 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu septembra 2023.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Grónska nech bude napr. odlet z českej Prahy (PRG) dňa 22. septembra s návratom z grónskeho Kulusuk (KUS) dňa 30. septembra 2023.

Rezervácia leteniek:
Praha – Kulusuk za 760 EUR (22.09.-30.09.2023)

PRG-KUS
Praha, Česko – Kulusuk, Grónsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Grónsko

Fantastické Grónsko sa môže s rozlohou vyše 2,1 miliónov km² popýšiť primátom najrozľahlejšieho ostrova na svete (kde žije zhruba 56 tisíc obyvateľov). Od brehov Islandu, najbližšej krajiny na východe, delí Grónsko približne 500 km. Na opačnej strane v oblasti Kennedy Channel (medzi Alexandra Fjord/Cap Alexander a kanadskou základňou Alert), kanadský Ellesmere Island a severozápadné Grónsko sa blížia k sebe na vzdialenosť menej ako 30 km.

Fascinujúce fjordy a kus histórie

Neskutočné Grónsko bolo (pre Európanov) objavené v 10. storočí vikingským Leifom Ericssonom, ktorý sa sem doplavil z Islandu. Toto úžasné arktické teritórium sa môže pochváliť niekoľkými fenomenálnymi prírodnými špecialitami. Naďabíte tu aj na najmohutnejší svetový systém fjordov – najdlhšie údolia ľadovcového pôvodu v Scoresby Sound (na východe) dosahujú okolo 350 km.

Nielen najrozľahlejší národný park modrej planéty

Celá severovýchodná časť tohto grandiózneho súostrovia tvorí najväčší národný park zemegule, monumentálny Northeast Greenland National Park (972 tisíc km²). Najsevernejšia oblasť Grónska, celkom nedostupný polostrov Peary Land (s Cape Morris Jesup vzdialeným vyše 700 km od Severného pólu), vzhľadom na extrémne suchý vzduch vôbec nedisponuje ľadovou pokrývkou.

0