VLetenky

Grónsko s Air Greenland od 607 EUR

Východné Grónsko
Neskutočné prírodné scenérie magického Grónska (foto: Greenland Travel/Flickr/CC BY 2.0)

Pokiaľ Vás priťahujú oblasti mimo vychodených cestovateľských chodníčkov, skúste sa vybrať na výpravu do fenomenálneho Grónska priamymi linkami Air Greenland (v priebehu letnej sezóny).

Spiatočné letenky do pozoruhodného Narssarssuaq/UAK (na juhu Grónska) sa dajú kúpiť za 607 EUR s odletom z Kodane. V cene 617 EUR možno letieť takisto do grónskeho mesta Kangerlussuaq/SFJ.

Tarifné podmienky stanovujú v prípade sezónnych spojení do UAK odlety od 18. júna do 2. septembra 2015 a predaj do 31. januára 2015 (pri letoch do SFJ sú podmienky predaja prakticky bez väčších obmedzení). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete pri letoch do UAK vo veľmi obmedzenom množstve najmä na konci hlavnej sezóny, resp. v oveľa väčšom počte na letoch do SFJ v podstate od januára až do novembra 2015 (vrátane obdobia letných prázdnin).

Ako príklad rezervácie letenky do Grónska nech poslúži odlet z Kodane (CPH) dňa 25. augusta s návratom z juhogrónskeho Narssarssuaq (UAK) dňa 1. septembra 2015 (za 607 EUR).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky do Grónska môže byť odlet z Kodane (CPH) dňa 5. júla s návratom z arktického Kangerlussuaq (SFJ) dňa 12. júla 2015 (za 617 EUR).

Rezervácia leteniek:
Kodaň – Narssarssuaq za 607 EUR (25.08.-01.09.2015)
Kodaň – Kangerlussuaq za 617 EUR (05.07.-12.07.2015)

Letecké priblíženie do Kodane

Do dánskeho hlavného mesta docestujete za vcelku rozumný peniaz s leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle z Budapešti, z Krakova a z Prahy. Z Viedne do Kodane popri Niki/Air Berlin prevádzkuje lety takisto Austrian Airlines. Relatívne ekonomicky výhodnejšou variantou môžu byť lety do neďalekého švédskeho Malmö s Wizz Air z Katovíc alebo z Budapešti.

Grónsko

Fascinujúce Grónsko sa môže s rozlohou viac ako 2,1 miliónov km² pochváliť primátom najrozľahlejšieho ostrova na svete (kde žije približne 56 tisíc obyvateľov). Od brehov Islandu, najbližšej krajiny na východe, delí Grónsko zhruba 500 km. Na opačnej strane v oblasti Kennedy Channel (medzi Alexandra Fjord/Cap Alexander a kanadskou základňou Alert), kanadský Ellesmere Island a severozápadné Grónsko sa “blížia” k sebe na vzdialenosť menej ako 30 km.

Fantastické fjordy a kusisko histórie

Neskutočné Grónsko bolo (pre Európanov) objavené v 10. storočí vikingským Leifom Ericssonom, ktorý sem doputoval z Islandu. Toto skvelé arktické teritórium sa môže popýšiť niekoľkými geniálnymi prírodnými špecialitami. Narazíte tu aj na najmohutnejší svetový systém fjordov – najdlhšie údolia ľadovcového pôvodu v Scoresby Sound (na východe) dosahujú okolo 350 km.

Nielen najrozľahlejší národný park našej planéty

Celá severovýchodná partia tohto grandiózneho súostrovia tvorí najväčší národný park na svete, monumentálny Northeast Greenland National Park (972 tisíc km²). Najsevernejšia oblasť Grónska, vcelku nedostupný polostrov Peary Land (s Cape Morris Jesup vzdialeným viac ako 700 km od Severného pólu), vzhľadom na extrémne suchý vzduch vôbec nedisponuje ľadovou pokrývkou.

0