VLetenky

Grónsko s Air Greenland od 554 EUR

Ak Vás lákajú oblasti situované mimo vychodených cestovateľských chodníčkov, skúste sa vydať na výpravu do geniálneho Grónska s domácou spoločnosťou Air Greenland (počas hlavnej sezóny).

Spiatočné letenky do pozoruhodného západogrónskeho mesta Sisimiut máte príležitosť kúpiť za 4135 DKK (alebo v prepočte cca 554 EUR) s odletom z Kodane. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete najmä v letnom období (t.j. od júna do augusta 2014).

Príkladom rezervácie spiatočnej letenky do Grónska môže byť odlet z Kodane (CPH) dňa 4. júla s návratom z arktického Sisimiut (SFJ) dňa 12. júla 2014.

Rezervácia leteniek:
Kodaň – Sisimiut za 4135 DKK (04.07.-12.07.2014)

Letecké priblíženie do Kodane

Do dánskeho hlavného mesta doputujete za pomerne rozumnú sumu s leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle z Budapešti, z Krakova a z Prahy. Z Viedne do Kodane popri Niki/Air Berlin obsluhuje lety taktiež Austrian Airlines. Relatívne ekonomicky výhodnejšou alternatívou môžu byť lety do neďalekého švédskeho Malmö s Wizz Air z Katovíc alebo z Budapešti.

Grónsko

Fantastické Grónsko sa môže s rozlohou vyše 2,1 miliónov km² popýšiť primátom najrozľahlejšieho ostrova na svete (kde žije zhruba 56 tisíc obyvateľov). Od brehov Islandu, najbližšej krajiny na východe, oddeľuje Grónsko približne 500 km. Na opačnej strane v oblasti Kennedy Channel (medzi Alexandra Fjord/Cap Alexander a kanadskou základňou Alert), kanadský Ellesmere Island a severozápadné Grónsko sa približujú k sebe na vzdialenosť menej ako 30 km.

Fascinujúce fjordy i kus histórie

Neuveriteľné Grónsko bolo (pre Európanov) objavené v 10. storočí vikingským Leifom Ericssonom, ktorý sem doputoval z Islandu. Toto úžasné arktické teritórium sa môže pochváliť niekoľkými fenomenálnymi prírodnými špecialitami. Natrafíte tu na najgigantickejší svetový systém fjordov – najdlhšie údolia ľadovcového pôvodu v Scoresby Sound (na východe) dosahujú okolo 350 km.

Nielen najrozľahlejší národný park modrej planéty

Celá severovýchodná časť vytvára najväčší národný park na svete, monumentálny Northeast Greenland National Park (972 tisíc km²). Najsevernejšia oblasť Grónska, celkom nedostupný polostrov Peary Land (s Cape Morris Jesup vzdialeným vyše 700 km od Severného pólu), vzhľadom na extrémne suchý vzduch vôbec nedisponuje ľadovou pokrývkou.

Pôvabný Sisimiut

Samotný 5,5-tisícový Sisimiut, druhé najľudnatejšie sídlo ostrova (za hlavným mestom Nuuk), Vás čaká na západnom pobreží Grónska v relatívne neveľkej vzdialenosti severne od polárneho kruhu (na brehoch Davisovej úžiny). Dramatickú dominantu mestečka vytvára majestátna hora Nasaasaaq (784 m). Napriek svojej geografickej polohe more v tomto prístave nezamŕza v zime a naopak sa jedná o najjužnejšie mesto, kde sa dajú využívať psie záprahy v zimných aj jarných mesiacoch.

Impresívne Sisimiut Airport

Na 799 metrov dlhú vzletovú a pristávaciu dráhu miestneho letiska Sisimiut Airport (JHS), zakončenú na oboch stranách vodami Davis Strait (resp. Labrador Sea), doletíte z Kangerlussuaq (SFJ) sympatickými strojmi DHC-7 leteckej spoločnosti Air Greenland. Spomenúť možno obtiažnejšie podmienky v zimnom období aj vzhľadom na skutočnosť, že k dispozícii nebude „deicing“.

0