VLetenky

Ghana s TAP Portugal od 443 EUR

Winneba
Idylické prímorské scenérie v pobrežnom meste Winneba (foto: Andrew Moore/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Skryté prírodné poklady prívetivej západoafrickej Ghany v Guinejskom zálive máte šancu odhaliť vďaka tarifu leteckej spoločnosti TAP Portugal zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do hlavného mesta Ghany pod názvom Accra sa predávajú za 443 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú odlety v čase od 15. januára do 15. marca 2016, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Ghany môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 20. januára a návrat z ghanskej Accry (ACC) dňa 5. februára 2016.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Accra za 443 EUR (20.01.-05.02.2016)
Viedeň – Accra za 459 EUR (rezervácia v NJ)

Ghana

Ak by ste radi navštívili (západnú) Afriku a hľadáte pokojný a bezpečný región, môže byť práve Ghana pre Vás to pravé. Západoafrická Ghana sa radí (taktiež ako susedná Burkina Faso) k najbezpečnejším i najpriateľskejším štátom čierneho svetadielu a práve preto môže byť vcelku výhodným miestom Vášho prvého kontaktu so štátmi subsaharskej Afriky.

“Krajinka” v Guinejskom zálive na brehoch južného Atlantiku

Na území Ghany s rozlohou skoro 240 tisíc km², čo predstavuje takmer dvojnásobnú plochu bývalého Československa, tu žije zhruba 15 miliónov obyvateľov. Táto krajina na západe čierneho kontinentu susedí s Pobrežím Slonoviny na západe, severnú hranicu zdieľa s Burkina Faso, hraničné pásmo na východe si delí s Togom, zatiaľ čo juh obmývajú vody Atlantického oceánu (Guinejského zálivu).

Na nultom poludníku a takmer i na rovníku

Podľa názvu tejto západoafrickej republiky bol pomenovaný aj grandiózny Guinejský záliv. Samotnou Ghanou prechádza nultý poludník a nachádza sa iba niekoľko stupňov severne od rovníka. Pretína ju pôsobivá africká veľrieka Volta (vytváraná sútokom Čiernej Volty, Červenej Volty a Bielej Volty), pokračujúca do obrovitého rovnomenného jazera Volta a ústiaca do impresívneho Guinejského zálivu.

Pohodové ghanské veľkomesto Accra s vynikajúcimi plážovými scenériami

Runé dvojmiliónové ghanské hlavné mesto Accra (so štyrmi miliónmi ľudí v metropolitnej oblasti) Vás očakáva v centrálnej partii príjmného atlantického pobrežia. V podstate celá ghanská pobrežná oblasť Atlantiku poskytuje pohodové piesočnaté pláže – skúste populárnu Kokrobite v neveľkej vzdialenosti od Accry (v jej širšej mestskej aglomerácii, resp. v oblasti Greater Accra).

Od Portugalcov, Britov a ďalších “zlatokopov” až k vlastnej nezávislosti

Prvý európsky kontakt s miestnym domorodým obyvateľstvom zaznamenali portugalskí moreplavci v 15. storočí. Postupne sa v tomto západoafrickom mikroregióne (zvanom v tej dobe aj Gold Coast) okrem nich vystriedali i Briti, Nemci, Holanďania, Dáni aj Švédi. Samotná Ghana získala autonómiu od Veľkej Británie v roku 1957, pričom úradným jazykom zostala angličtina.

Bohaté zásoby vzácnych surovín i rýchlo sa rozvíjajúci turizmus

Po kolonialistoch z Európy v Ghane ostala nielen viac ako tridsiatka rôznych vojenských opevnení, ale dokonca i (napodiv) stále obrovské zásoby zlata (druhý najväčší producent v rámci Afriky) a ďalších vzácnych surovín (ropa a zemný plyn). Celkom stabilná miestna demokracia ponúka relatívne sľubné podmienky aj pre turizmus a cestovný ruch, ktorý sa rozvíja pomerne rýchlym tempom.

Úžasné dažďové pralesy a “meteoritové” jazerá

V Ghane naďabíte i na výborne zachované pôvodné dažďové pralesy Guinejského zálivu, ktoré budete mať možnosť vychutnať si z výšky v rámci tzv. “Canopy Walk” v národnom parku Kakum National Park. Susedný historický región Ashanti núka v blízkosti svojho centra Kumaisi prekrásne jazero Lake Bosumtwi, vzniknuté pred miliónom rokov dopadom meteoritu.

Západoafrické safari

Na severe Ghany naďabíte na skvelý národný park Mole National Park, ktorý sa svojou atraktivitou síce nemôže porovnávať svojimi proťajškami na juhu a východe Afriky, avšak pri troche šťastia narazíte i tu na veľké mačkovité šelmy (za nepomerne lákavejšiu sumu v porovnaní s najvychýrenejšími africkými safari parkmi ako juhoafrický Kruger National Park či tanzánsky Serengeti National Park).

Gigantické Lake Volta i atraktívna “hlinená” architektúra subsaharskej oblasti

Určite si v žiadnom prípade nenechajte ujsť už spomínané nesmierne fotogenické jazero Lake Volta s príťažlivým a (často navštevovaným) tropickým ostrovčekom Dodi Island. V tradičnej miestnej lokalite Larabanga Vás čaká typická hlinená mešita, charakteristická už skôr pre “susedný” (neveľmi vzdialený) subsaharský región Sahelu (v podobe neďalekej Burkina Faso).

0