VLetenky

Ghana s TAP Portugal od 367 EUR

Woe Beach
Prímorské scenérie Woe Beach na ghanskom juhu (foto: Chad Skeers/Wikimedia Commons/CC BY 2.0)

Bohatú prírodu prívetivej západoafrickej Ghany v Guinejskom zálive možno poobjavovať vďaka tarifu leteckej spoločnosti TAP Portugal zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do hlavného mesta Ghany s názvom Accra sú v predaji za 367 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety od 16. decembra 2021 do 15. novembra 2022, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od februára do októbra 2022.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Ghany môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 6. marca a návrat z ghanskej Accry (ACC) dňa 20. marca 2022.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Accra za 367 EUR (06.03.-20.03.2022)

VIE-ACC
Viedeň, Rakúsko – Accra, Ghana (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Ghana

Ak by ste radi navštívili (západnú) Afriku a hľadáte kľudný a bezpečný región, môže byť práve Ghana pre Vás to pravé. Západoafrická Ghana sa zaraďuje (tak ako susedná Burkina Faso) k najbezpečnejším aj najpriateľskejším štátom čierneho kontinentu a práve preto môže byť celkom výhodným miestom Vášho prvého kontaktu so štátmi subsaharskej Afriky.

„Krajinka“ v Guinejskom zálive na brehoch južného Atlantiku

Na území Ghany s rozlohou takmer 240 tisíc km², čo predstavuje skoro dvojnásobnú plochu bývalého Československa, tu žije približne 15 miliónov obyvateľov. Táto krajina na západe čierneho svetadielu susedí s Pobrežím Slonoviny na západe, severnú hranicu si delí s Burkina Faso, hraničné pásmo na východe zdieľa s Togom, kým juh obmývajú vody Atlantického oceánu (Guinejského zálivu).

Na nultom poludníku a temer aj na rovníku

Podľa pomenovania tejto západoafrickej republiky bol nazvaný aj grandiózny Guinejský záliv. Samotnou Ghanou prechádza nultý poludník a nachádza sa len niekoľko stupňov na sever od rovníka. Pretína ju impresívna africká veľrieka Volta (vytvorená sútokom Čiernej Volty, Červenej Volty a Bielej Volty), pokračujúca do gigantického rovnomenného jazera Volta a ústiaca do Guinejského zálivu.

Príjemné ghanské veľkomesto Accra s výbornými plážovými scenériami

Pulzujúce dvojmiliónové ghanské hlavné mesto Accra (so štyrmi miliónmi ľudí v metropolitnej oblasti) Vás čaká v centrálnej časti pohodového atlantického pobrežia. Prakticky celá ghanská pobrežná oblasť Atlantiku poskytuje príjemné piesočnaté pláže – skúste obľúbenú Kokrobite v neveľkej vzdialenosti od Accry (v jej širšej mestskej aglomerácii, resp. v oblasti Greater Accra).

Od Portugalcov, Britov a ďalších “zlatokopov” až k vlastnej nezávislosti

Prvý európsky kontakt s miestnym domorodým obyvateľstvom zaznamenali portugalskí moreplavci už v 15. storočí. Postupne sa v tomto západoafrickom mikroregióne (zvanom v tej dobe i Gold Coast) okrem nich vystriedali aj Briti, Nemci, Holanďania, Dáni či Švédi. Samotná Ghana získala autonómiu od Veľkej Británie v roku 1957, pričom úradným jazykom ostala angličtina.

Bohaté zásoby vzácnych surovín aj rýchlo sa rozvíjajúci turizmus

Po kolonialistoch z Európy v Ghane zostala nielen (viac ako) tridsiatka rozličných vojenských opevnení, ale dokonca aj (napodiv) stále gigantické zásoby zlata (druhý najväčší producent v rámci Afriky) či ďalších vzácnych surovín (ropa a zemný plyn). Vcelku stabilná miestna demokracia núka pomerne sľubné podmienky aj pre turizmus a cestovný ruch, ktorý sa rozvíja relatívne rýchlym tempom.

Skvelé dažďové pralesy a “meteoritové” jazerá

V Ghane natrafíte aj na vynikajúce zachované pôvodné dažďové pralesy Guinejského zálivu, ktoré budete mať možnosť vychutnať si z výšky v rámci tzv. “Canopy Walk” v národnom parku Kakum National Park. Susedný historický región Ashanti ponúka blízko svojho centra Kumaisi nádherné jazero Lake Bosumtwi, vzniknuté pred miliónom rokov dopadom meteoritu.

Západoafrické safari

Na severe Ghany naďabíte na úžasný národný park Mole National Park, ktorý sa svojou atraktívnosťou síce nemôže porovnávať so svojimi proťajškami na juhu a východe Afriky, avšak pri troške šťastia narazíte aj tu na veľké mačkovité šelmy (za nepomerne pútavejšiu sumu v porovnaní s najvychýrenejšími africkými safari parkmi ako juhoafrický Kruger N.P. či tanzánsky Serengeti N.P.).

Gigantické Lake Volta i atraktívna “hlinená” architektúra subsaharskej oblasti

Istotne si v žiadnom prípade nenechajte ujsť už spomenuté neskutočne fotogenické jazero Lake Volta s príťažlivým a (často navštevovaným) tropickým ostrovčekom Dodi Island. V typickej miestnej lokalite Larabanga Vás očakáva tradičná hlinená mešita, charakteristická už skôr pre „susedný“ (neveľmi vzdialený) subsaharský región Sahelu (vo forme neďalekej Burkina Faso).

0