VLetenky

Ghana s TAP Portugal od 364 EUR

Ada Foah
Prímorské scenérie Ada Foah na ghanskom juhu (foto: Obed Kojo Asiedu/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Prírodu prívetivej západoafrickej Ghany v Guinejskom zálive možno objaviť zásluhou leteckej spoločnosti TAP Portugal zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do hlavného mesta Ghany pod názvom Accra sa dajú kúpiť za 364 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety od 8. apríla 2022 do 7. marca 2023, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu mája 2022.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Ghany môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 8. mája a návrat z ghanskej Accry (ACC) dňa 22. mája 2022.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Accra za 364 EUR (08.05.-22.05.2022)

VIE-ACC
Viedeň, Rakúsko – Accra, Ghana (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Ghana

Ak by ste radi navštívili (západnú) Afriku a hľadáte pokojný a bezpečný región, môže byť práve Ghana pre Vás to pravé. Západoafrická Ghana sa radí (takisto ako susedná Burkina Faso) k najbezpečnejším aj najpriateľskejším štátom čierneho svetadielu a práve preto môže byť vcelku vhodným miestom Vášho prvého kontaktu so štátmi subsaharskej Afriky.

„Krajinka“ v Guinejskom zálive na brehoch južného Atlantiku

Na území Ghany s rozlohou skoro 240 tisíc km², čo predstavuje takmer dvojnásobnú plochu bývalého Československa, tu žije zhruba 15 miliónov obyvateľov. Táto krajina na západe čierneho kontinentu susedí s Pobrežím Slonoviny na západe, severnú hranicu si delí s Burkina Faso, hraničné pásmo na východe si delí s Togom, kým juh obmývajú vody Atlantického oceánu (Guinejského zálivu).

Na nultom poludníku a temer aj na rovníku

Podľa pomenovania tejto západoafrickej republiky bol nazvaný i grandiózny Guinejský záliv. Samotnou Ghanou prechádza nultý poludník a nachádza sa iba niekoľko stupňov na sever od rovníka. Pretína ju pôsobivá africká veľrieka Volta (vytvorená sútokom Čiernej Volty, Červenej Volty a Bielej Volty), pokračujúca do gigantického rovnomenného jazera Volta a ústiaca do Guinejského zálivu.

Pohodové ghanské veľkomesto Accra s vynikajúcimi plážovými scenériami

Rušné dvojmiliónové ghanské hlavné mesto Accra (so štyrmi miliónmi ľudí v metropolitnej oblasti) Vás očakáva v centrálnej partii príjemného atlantického pobrežia. V podstate celá ghanská pobrežná oblasť Atlantiku poskytuje pohodové piesočnaté pláže – skúste populárnu Kokrobite v neveľkej vzdialenosti od Accry (v jej širšej mestskej aglomerácii, resp. v oblasti Greater Accra).

Od Portugalcov, Britov a ďalších “zlatokopov” až k vlastnej samostatnosti

Prvý európsky kontakt s miestnym domorodým obyvateľstvom zaznamenali portugalskí moreplavci už v 15. storočí. Postupne sa v tomto západoafrickom mikroregióne (zvanom v tej dobe aj Gold Coast) okrem nich vystriedali aj Briti, Nemci, Holanďania, Dáni či Švédi. Samotná Ghana získala autonómiu od Veľkej Británie v roku 1957, pričom úradným jazykom zostala angličtina.

Bohaté zásoby vzácnych surovín aj rýchlo sa rozvíjajúci turizmus

Po kolonialistoch z Európy v Ghane ostala nielen (vyše) tridsiatka rôznych vojenských opevnení, ale dokonca aj (napodiv) stále gigantické zásoby zlata (druhý najväčší producent v rámci Afriky) či ďalších vzácnych surovín (ropa a zemný plyn). Celkom stabilná miestna demokracia ponúka relatívne sľubné podmienky aj pre turizmus a cestovný ruch, ktorý sa rozvíja pomerne rýchlym tempom.

Úžasné dažďové pralesy a “meteoritové” jazerá

V Ghane naďabíte aj na výborne zachované pôvodné dažďové pralesy Guinejského zálivu, ktoré budete mať príležitosť vychutnať si z výšky v rámci tzv. “Canopy Walk” v národnom parku Kakum National Park. Susedný historický región Ashanti núka v blízkosti svojho centra Kumaisi prekrásne jazero Lake Bosumtwi, vzniknuté pred miliónom rokov dopadom meteoritu.

Západoafrické safari

Na severe Ghany natrafíte na skvelý národný park Mole National Park, ktorý sa svojou atraktívnosťou síce nemôže porovnávať so svojimi proťajškami na juhu a východe Afriky, avšak pri troche šťastia narazíte aj tu na veľké mačkovité šelmy (za nepomerne lákavejšiu sumu v porovnaní s najvychytenejšími africkými safari parkmi ako juhoafrický Kruger N.P. či tanzánsky Serengeti N.P.).

Gigantické Lake Volta i atraktívna “hlinená” architektúra subsaharskej oblasti

Určite si v žiadnom prípade nenechajte ujsť už spomenuté nesmierne fotogenické jazero Lake Volta s pôvabným a (často navštevovaným) tropickým ostrovčekom Dodi Island. V tradičnej miestnej lokalite Larabanga Vás čaká typická hlinená mešita, charakteristická už skôr pre „susedný“ (neveľmi vzdialený) subsaharský región Sahelu (v podobe neďalekej Burkina Faso).

0