VLetenky

Ghana s Iberiou od 229 EUR

Accra
Grandiózne prímorské scenérie v Greater Accra (foto: Yenkassa/Miranda Harple /Flickr/CC BY 2.0)

Skryté prírodné poklady prívetivej západoafrickej Ghany v Guinejskom zálive máte šancu odhaliť pri využití zaujímavého tarifu spoločnosti Iberia z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Európy).

Spiatočné letenky do Ghany (Accra) sa dajú kúpiť za 168 GBP (alebo v prepočte cca 229 EUR) s odletom z Barcelony. Tarifné podmienky stanovujú max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v septembri/októbri 2015 a za príplatok aj v čase od apríla 2015 do februára 2016 (s výnimkou obdobia letných prázdnin).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Ghany môže byť odlet z katalánskej Barcelony (BCN) dňa 3. októbra a návrat z ghanskej Accry (ACC) dňa 17. októbra 2015.

Rezervácia letenky:
Barcelona – Accra za 168 GBP (03.10.-17.10.2015)
Barcelona – Accra za 240 EUR (rezervácia v NJ)
Barcelona – Accra za 248 EUR (rezervácia v SJ)
Barcelona – Accra za 6771 CZK (rezervácia v ČJ)

Letecký prískok do Španielska

Do centra katalánskej kultúry Barcelona máte príležitosť ekonomicky doputovať z maďarského hlavného mesta Budapešť, pri využití konkurenčného boja “no frills” spoločností Ryanair a Wizz Air. Ďalšou alternatívou zostáva linka Ryanair-u z Bratislavy na letisko Barcelona-Girona/Costa Brava.

Cestovateľom zo severu Slovenska by mohol padnúť vhod írsky Ryanair na trase z Krakova do Barcelony-Girona, alebo Wizz Air z Katovíc priamo na hlavné barcelonské letisko El Prat (BCN).

Ghana

Západoafrická Ghana sa radí (takisto ako susedná Burkina Faso) k najbezpečnejším i najpriateľskejším štátom čierneho svetadielu a práve preto môže byť vcelku vhodným miestom Vášho prvého kontaktu so štátmi subsaharskej Afriky. Na území s rozlohou skoro 240 tisíc km², čo predstavuje takmer dvojnásobnú plochu bývalého Československa, tu žije zhruba 15 miliónov obyvateľov. Susedí s Pobrežím Slonoviny na západe, severnú hranicu zdieľa s Burkina Faso, hraničné pásmo na východe si delí s Togom, zatiaľ čo juh obmývajú vody Atlantického oceánu.

Na nultom poludníku a skoro aj na rovníku

Podľa názvu tejto západoafrickej republiky bol pomenovaný aj obdivuhodný Guinejský záliv. Samotnou Ghanou prechádza nultý poludník a nachádza sa iba niekoľko stupňov severne od rovníka. Pretína ju pôsobivá africká veľrieka Volta (vytvorená sútokom Čiernej Volty, Červenej Volty a Bielej Volty), pokračujúca do obrovského rovnomenného jazera Volta a ústiaca do impresívneho Guinejského zálivu. Rušné dvojmiliónové ghanské hlavné mesto Accra (so štyrmi miliónmi ľudí v metropolitnej oblasti) Vás očakáva v centrálnej partii príjemného atlantického pobrežia.

Od Portugalcov, Britov a ďalších “zlatokopov” až k vlastnej samostatnosti

Prvý európsky kontakt s miestnym domorodým obyvateľstvom zaznamenali portugalskí moreplavci v 15. storočí. Postupne sa v tomto regióne (nazývanom v tej dobe aj Gold Coast) okrem nich vystriedali aj Briti, Nemci, Holanďania, Dáni i Švédi až do získania autonómie od Veľkej Británie v roku 1957 (úradným jazykom ostáva angličtina). Po kolonialistoch z Európy tu ostala viac ako tridsiatka rôznych vojenských opevnení a napodiv i stále obrovské zásoby zlata (druhý najväčší producent v rámci Afriky) a ďalších vzácnych surovín (ropa a zemný plyn). Celkom stabilná miestna demokracia ponúka dobré podmienky aj pre turizmus a cestovný ruch, ktorý sa rozvíja pomerne rýchlym tempom.

Vynikajúce plážové scenérie, úžasné dažďové pralesy a “meteoritové” jazerá

Pobrežná oblasť Atlantiku poskytuje pohodové piesočnaté pláže (skúste populárnu Kokrobite v neveľkej vzdialenosti od Accry). Naďabíte tu aj na výborne zachované pôvodné dažďové pralesy Guinejského zálivu, ktorý budete mať možnosť vychutnať si z výšky v rámci tzv. “Canopy Walk” v národnom parku Kakum National Park. Susedný historický región Ashanti ponúka v blízkosti svojho centra Kumaisi prekrásne jazero Lake Bosumtwi, utvorené pred miliónom rokov dopadom meteoritu.

Západoafrické safari aj pútavá “hlinená” architektúra saharskej a subsaharskej oblasti

Určite si v žiadnom prípade nenechajte ujsť už spomínané obrovité fotogenické jazero Lake Volta s príťažlivým ostrovčekom Dodi Island. Na severe Ghany natrafíte na skvelý národný park Mole National Park, ktorý sa svojou atraktivitou síce nemôže porovnávať svojimi proťajškami na juhu a východe svetadielu, avšak pri troche šťastia narazíte aj na veľké mačkovité šelmy (za nepomerne lákavejšiu sumu v porovnaní s najvychýrenejšími africkými safari parkmi). V Larabanga Vás čaká hlinená mešita, charakteristickú skôr pre región Sahelu (vrátane neďalekej Burkina Faso).

0