VLetenky

Ghana s EgyptAir od 411 EUR

Accra
Idylické prímorské scenérie Kokrobite Beach v Greater Accra (foto: Greg Neate/Flickr/CC BY 2.0)

Ukryté prírodné bohatstvo prívetivej západoafrickej Ghany v Guinejskom zálive máte príležitosť objaviť zásluhou tarifu leteckej spoločnosti EgyptAir zo Star Alliance (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do Ghany (Accra) kúpite za 411 EUR s odletom z budapeštianskeho letiska. V cene 430 EUR sa dá letieť aj z viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú (ukončenie) cesty do 20. júna 2015 a predaj do 13. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu mája a júna 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Ghany nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 7. júna a návrat z Accry (ACC) dňa 18. júna 2015.

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 7. júna a návrat z ghanského veľkomesta Accra (ACC) dňa 18. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Accra za 411 EUR (07.06.-18.06.2015)
Budapešť – Accra za 436 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Accra za 437 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Accra za 11879 CZK (rezervácia v ČJ)

Viedeň – Accra za 430 EUR (07.06.-18.06.2015)
Viedeň – Accra za 455 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Accra za 456 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Accra za 12424 CZK (rezervácia v ČJ)

Ghana

Pokiaľ by ste radi navštívili (západnú) Afriku a hľadáte pokojný a bezpečný región, môže byť práve Ghana pre Vás to pravé. Západoafrická Ghana sa zaraďuje (rovnako ako susedná Burkina Faso) k najbezpečnejším aj najpriateľskejším štátom čierneho kontinentu a práve preto môže byť celkom výhodným miestom Vášho prvého kontaktu so štátmi subsaharskej Afriky.

“Krajinka” v Guinejskom zálive na brehoch južného Atlantiku

Na území Ghany s rozlohou takmer 240 tisíc km², čo predstavuje skoro dvojnásobnú plochu bývalého Československa, tu žije približne 15 miliónov obyvateľov. Táto krajina na západe čierneho kontinentu susedí s Pobrežím Slonoviny na západe, severnú hranicu si delí s Burkina Faso, hraničné pásmo na východe zdieľa s Togom, kým juh obmývajú vody Atlantického oceánu (Guinejského zálivu).

Na nultom poludníku a temer aj na rovníku

Podľa názvu tejto západoafrickej republiky bol pomenovaný i grandiózny Guinejský záliv. Samotnou Ghanou prechádza nultý poludník a nachádza sa len niekoľko stupňov severne od rovníka. Pretína ju impresívna africká veľrieka Volta (tvorená sútokom Čiernej Volty, Červenej Volty a Bielej Volty), pokračujúca do gigantického rovnomenného jazera Volta a ústiaca do pôsobivého Guinejského zálivu.

Príjemné ghanské veľkomesto Accra s excelentnými plážovými scenériami

Pulzujúce dvojmiliónové ghanské hlavné mesto Accra (so štyrmi miliónmi ľudí v metropolitnej oblasti) Vás čaká v centrálnej časti pohodového atlantického pobrežia. Prakticky celá ghanská pobrežná oblasť Atlantiku poskytuje príjemné piesočnaté pláže – skúste obľúbenú Kokrobite v neveľkej vzdialenosti od Accry (v jej širšej mestskej aglomerácii, resp. v oblasti Greater Accra).

Od Portugalcov, Britov a ďalších “zlatokopov” až k vlastnej autonómii

Prvý európsky kontakt s miestnym domorodým obyvateľstvom zaregistrovali portugalskí moreplavci v 15. storočí. Postupne sa v tomto západoafrickom mikroregióne (nazývanom v tej dobe i Gold Coast) okrem nich vystriedali aj Briti, Nemci, Holanďania, Dáni aj Švédi. Samotná Ghana získala nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1957, pričom úradným jazykom ostala angličtina.

Bohaté zásoby vzácnych surovín aj rýchlo sa rozvíjajúci turizmus

Po kolonialistoch z Európy v Ghane zostala nielen vyše tridsiatka rozličných vojenských opevnení, ale dokonca aj (napodiv) stále obrovské zásoby zlata (druhý najväčší producent v rámci Afriky) a ďalších vzácnych surovín (ropa a zemný plyn). Vcelku stabilná miestna demokracia núka pomerne sľubné podmienky i pre turizmus a cestovný ruch, ktorý sa rozvíja relatívne rýchlym tempom.

Skvelé dažďové pralesy a “meteoritové” jazerá

V Ghane natrafíte aj na vynikajúce zachované pôvodné dažďové pralesy Guinejského zálivu, ktorý budete mať šancu vychutnať si z výšky v rámci tzv. “Canopy Walk” v národnom parku Kakum National Park. Susedný historický región Ashanti ponúka v blízkosti svojho centra Kumaisi nádherné jazero Lake Bosumtwi, vytvorené pred miliónom rokov dopadom meteoritu.

Západoafrické safari

Na severe Ghany narazíte na úžasný národný park Mole National Park, ktorý sa svojou atraktivitou síce nemôže porovnávať svojimi proťajškami na juhu a východe kontinentu, avšak pri troške šťastia natrafíte aj na veľké mačkovité šelmy (za nepomerne vábivejšiu sumu v porovnaní s najvychytenejšími africkými safari parkmi ako juhoafrický Kruger National Park či tanzánsky Serengeti National Park).

Obrovské Lake Volta i pútavá “hlinená” architektúra subsaharskej oblasti

Istotne si v žiadnom prípade nenechajte ujsť už spomínané gigantické fotogenické jazero Lake Volta s pôvabným a nesmierne fotogenickým tropickým ostrovčekom Dodi Island. V miestnej lokalite Larabanga Vás očakáva hlinená mešita, charakteristická už skôr pre “susedný” (neveľmi vzdialený) subsaharský región Sahelu (v podobe neďalekej Burkina Faso).

0