VLetenky

Gambia s Vueling od 220 EUR

Kotu
Pohodové scenérie v letovisku Kotu pri pobreží Atlantiku (foto: Leonora Enking/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Znamenitú prímorskú Gambiu v oblasti (severo)západnej Afriky máte šancu spoznať pri využití ponuky španielskej aerolínie Vueling, dcérskej (leteckej) spoločnosti Iberie (s odletom z Európy).

Spiatočné letenky do gambijského centra Banjul sa dajú kúpiť za 220 EUR s odletom z Barcelony. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým počas mája a júna 2015 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Gambie môže byť odlet z katalánskej Barcelony (BCN) dňa 5. mája a návrat z Banjulu (BJL) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 12. mája 2015.

Rezervácia leteniek:
Barcelona – Banjul za 220 EUR (05.05.-12.05.2015)
Barcelona – Banjul za 235 EUR (rezervácia v SJ)
Barcelona – Banjul za 6382 CZK (rezervácia v ČJ)

Letecký prískok do Španielska

Do centra katalánskej kultúry Barcelona máte možnosť vcelku ekonomicky docestovať z maďarského hlavného mesta Budapešť, pri využití konkurenčného boja “no frills” spoločností Ryanair a Wizz Air. Ďalšou variantou bude linka Ryanair-u z Bratislavy na letisko Barcelona-Girona/Costa Brava.

Cestovateľom zo severu Slovenska by sa moho hodiť írsky Ryanair na trase z Krakova do Barcelony-Girona, alebo Wizz Air z Katovíc priamo na hlavné barcelonské letisko El Prat (BCN).

Gambia

Príťažlivá západoafrická Gambia – najmenší štát pevninskej Afriky, zaberá územie s rozlohou vyše 11 tisíc km², na ktorom žijú viac ako dva milióny obyvateľov. Rozprestiera od brehov Atlantického oceánu ďalej pozdĺž rovnomennej veľrieky Gambia (ústiacej do Atlantiku). Jedinú pozemnú hranicu si delí táto impresívna africká krajina so susedným “všadeprítomným” Senegalom, ktorý Gambiu v podstate obklopuje zo všetkých svetových strán okrem západu (ten obmýva Atlantický oceán).

Prekrásne pláže a pôsobivé národné parky

V súčasnosti sa samotná Gambia v dosť výraznej miere venuje podpore rozvoja domáceho cestovného ruchu, takže pravdepodobne nastáva vhodný (a možno najvyšší) čas na jej návštevu (ešte predtým, ako bude “postihnutá” masovým turizmom). Okrem nádherných piesočnatých pláží máte možnosť príležitosť zákutia majestátneho národného parku (hlavne jeho pútavej fauny) v okolí západoafrického veľtoku Gambia, impozantného River Gambia National Park. Batrafíte tu najmä na šimpanzy, paviány, hrochy a krokodíly, ale bohaté zastúpenie majú i príslušníci vtáčej ríše.

Pútavý susedný Senegal

Odskočiť sa dá aj na prehliadku nemenej lákavého (geograficky) vedľajšieho Senegalu – spoznať famóznu senegalskú metropolu Dakar na severe či objaviť príjemné prímorské mesto Cape Skirring v južnej časti. Navštíviť sa oplatí safari v národnom parku Niokolo Koba N.P. na juhovýchode krajiny, zložením fauny relatívne podobnému River Gambia N.P. Na jeho území, situovanom na hornom toku rieky Gambia, však snáď “stretnete” navyše i slony, levy či leopardy. Aj keď miestne národné parky neoplývajú až takým veľkým množstvom divokej zveri ako ich známejšie proťajšky v južnej alebo východnej Afrike (Kruger N.P. v JAR či Serengeti N.P. v Tanzánii), lákajú skôr svojou autenticitou, dobrou cenovou dostupnosťou či istou “neobjavenosťou” a “neopozeranosťou”.

0