VLetenky

Gambia s Thomas Cook Airlines od 243 EUR

Znamenitú prímorskú Gambiu v oblasti (severo)západnej Afriky máte šancu vzhliadnuť pri využití ponuky britskej charterovej leteckej spoločnosti Thomas Cook Airlines.

Spiatočné letenky do hlavného mesta Gambie Banjul možno kúpiť za 207 GBP (alebo v prepočte cca 243 EUR) s odletom z Birminghamu (a za trochu vyššiu sumu aj z Londýna či z Manchestru).

Ako príklad rezervácie spiatočnej letenky do Gambie nech poslúži odlet z Birminghamu (BHK) dňa 3. decembra a návrat z Banjulu (BJL) o 14 dní neskôr, t.j. dňa 17. decembra 2013. Ďalšie termíny najmä v priebehu zimného letového poriadku sú k dispozícii za rozumný príplatok.

Rezervácia leteniek:
Birmingham – Banjul za 207 GBP (03.12.2013-17.12.2013)

Letecký prískok do Británie

Dopravu do anglického mesta Birmingham z nášho regiónu možno vo všeobecnosti zrealizovať so spoločnosťou Ryanair, ktorá sem obsluhuje lety z Bratislavy, z Krakova, z Katovíc a z Rzeszówa.

Ekonomicky zrejme výhodnejšou (a na druhej strane však oveľa menej pohodlnou) variantou k leteckému priblíženiu priamo do Birminghamu môžu byť letenky do Londýna, ľahko dostupného z väčšiny väčších medzinárodných letísk v našom regióne. Z britskej metropoly do Birminghamu docestujete za výhodnú sumu s nízkonákladovou autobusovou spoločnosťou Megabus či s ďalšími miestnymi dopravcami, snažiacimi sa na tejto linke cenovo konkurovať.

Gambia

Príťažlivá západoafrická Gambia – najmenší štát pevninskej Afriky, zaberá územie s rozlohou vyše 11 tisíc km², na ktorom žijú viac ako dva milióny obyvateľov. Rozprestiera od brehov Atlantického oceánu ďalej pozdĺž rovnomennej veľrieky Gambia (ústiacej do Atlantiku). Jedinú pozemnú hranicu si delí táto impresívna africká krajina so susedným “všadeprítomným” Senegalom, ktorý Gambiu v podstate obklopuje zo všetkých svetových strán okrem západu (ten obmýva Atlantický oceán).

Prekrásne pláže a pôsobivé národné parky

V súčasnosti sa Gambia v dosť výraznej miere venuje podpore rozvoja domáceho cestovného ruchu, takže nastáva výhodný (a možno najvyšší) čas na jej návštevu (ešte predtým, ako bude postihnutá masovým turizmom). Okrem nádherných piesočnatých pláží máte príležitosť spoznať zákutia majestátneho národného parku (hlavne jeho atraktívnej fauny) v okolí západoafrického veľtoku Gambia, impozantného River Gambia National Park. Natrafíte tu najmä na šimpanzy, paviány, hrochy a krokodíly, ale bohaté zastúpenie majú aj príslušníci vtáčej ríše.

Lákavý susedný Senegal

Odskočiť si máte celkom vhodnú možnosť aj do (geograficky) vedľajšieho Senegalu – uvidieť famóznu senegalskú metropolu Dakar na severe či objaviť príjemné prímorské mesto Cape Skirring v južnej partii. Navštíviť sa oplatí safari v národnom parku Niokolo Koba N.P. na juhovýchode krajiny, zložením fauny relatívne podobnému River Gambia N.P. Na jeho území, situovanom na hornom toku rieky Gambia, však snáď “stretnete” naviac i slony, levy či leopardy. Aj keď miestne národné parky neoplývajú až takým veľkým množstvom divokej zveri ako ich známejšie proťajšky v južnej alebo východnej Afrike (Kruger N.P. v JAR či Serengeti N.P. v Tanzánii), vábia predovšetkým svojou autenticitou, dobrou cenovou dostupnosťou či istou “neobjavenosťou” a “neopozeranosťou”.

0