VLetenky

Fínsko s Ryanair od 64 EUR

Karélia
Národný park Koli vo fínskej Karélii (foto: Alexander Strokin/Wikimedia Commons/CC BY 3.0)

Nielen fantastickú prírodu škandinávskej krajiny tisícich jazier máte príležitosť uvidieť aj zásluhou leteckej spoločnosti Ryanair (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do fínskeho Tampere sa predávajú za 19998 HUF (alebo v prepočte cca 64 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým počas jarných a jesenných mesiacov roku 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Fínska môže byť odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 6. apríla s návratom z fínskeho Tampere (TMP) dňa 13. apríla 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Tampere za 19998 HUF (06.04.-13.04.2016)

Fínsko

Pôvabné Tampere so širším okolím

Viac ako 200-tisícové Tampere – druhé najväčšie sídlo vo Fínsku (hneď za Helsinkami a pred Turku), Vás očakáva v južnej časti tejto geniálnej škandinávskej krajiny, približne 170 km smerom na sever od fínskej metropoly (1,5 až 2 hod pozemnou dopravou). Vzdialenosť medzi Tampere a Helsinkami vcelku ľahko prekonáte s fínskym low costovým autobusovým dopravcom Onnibus, keď ceny pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu začínajú na pár EUR (platia však len online). Podobný obnos s touto miestnou dopravnou spoločnosťou zaplatíte aj za cestu z Helsínk do Turku.

Lákavý trojuholník Tampere – Helsiki – Turku

Ako celkom výhodná varianta sa núka návšteva všetkých troch spomínaných najväčších fínskych miest v rámci jednej cesty, t.j. triangla Tampere – Helsinki – Turku – Tampere. Ceny jednosmerných cestovných lístkov dopravcu Onnibus na trase Turku – Tampere sa takisto pohybujú v “low cost hladinách”, takže celý “okruh” Vás pri dobrom plánovaní môže stáť iba niekoľko EUR.

Pôvabné Turku

Prístavné mesto Turku (tretie najľudnatejšie vo Fínsku), nájdete na pobreží Baltického mora, asi 200 km na západ od fínskeho hlavného mesta Helsinki. Nevynechajte mestský zámok z obdobia stredoveku (Turun linna) a hudobné múzeum “Sibelius Museum” s jedinečnou zbierkou hudobných nástrojov (nazvanom po preslávenom fínskom hudobnom skladateľovi J. Sibeliovi).

Pútavý fínsky sever

Ak by ste rozmýšľali aj o prehliadke vďačného Laponska, tak do severného Fínska sa podobným spôsobom prepravíte s Onnibus-om na linke Tampere – Jyväskylä a Jyväskylä – Oulu, spoje na týchto trasách však nepremávajú každý deň. Pokračovať ďalej možno železničnou či autobusovou dopravou až do administratívneho centra fínskeho Laponska – magického Rovaniemi.

Rozprávkové Laponsko

V blízkosti dramatického Rovaniemi Vás čaká priamo na polárnom kruhu “Dedo Mráz” alebo Santa Claus alias Joulupukki (alebo Mikuláša, Dedo Mráza, atď.) “vo svojej domovskej dedinke” (veľmi idylické v zimných mesiacoch). V prípade, že by ste chceli spoznať fínsku metropolu i Laponsko, azda využijete leteckú linku Norwegian Air Shuttle na trase Helsinki – Rovaniemi.

0