VLetenky

Fínsko s Ryanair od 49 EUR

Karélia
Idylický národný park Koli vo fínskej Karélii (foto: Pentti Rautio/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Nielen fascinujúcu prírodu škandinávskej krajiny tisícich jazier máte šancu objaviť počas jesenného “predĺženého víkendu” s leteckou spoločnosťou Ryanair (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do fínskeho Tampere sa dajú kúpiť za 15178 HUF (alebo v prepočte cca 49 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Fínska nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 2. októbra (piatok) s návratom z fínskeho Tampere (TMP) dňa 5. októbra 2015 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Budapešť – Tampere za 15178 HUF (02.10.-05.10.2015)

Fínsko

Príťažlivé Tampere so širším okolím

Vyše 200-tisícové Tampere – druhé najväčšie sídlo vo Fínsku (hneď za Helsinkami a pred Turku), Vás čaká v južnej partii tejto fenomenálnej škandinávskej krajiny, zhruba 170 km smerom na sever od fínskej metropoly (1,5 až 2 hod pozemnou dopravou). Vzdialenosť medzi Tampere a Helsinkami celkom ľahko prekonáte s fínskym nízkonákladovým autobusovým dopravcom Onnibus, keď ceny pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu začínajú na pár EUR (platia však iba online). Podobný obnos s touto miestnou dopravnou spoločnosťou zaplatíte i za cestu z Helsínk do Turku.

Pútavý trojuhlník Tampere – Helsiki – Turku

Ako vcelku výhodná alternatíva sa ponúka návšteva všetkých troch spomínaných najväčších fínskych miest v rámci jednej cesty, t.j. triangla Tampere – Helsinki – Turku – Tampere. Ceny jednosmerných cestovných lístkov dopravcu Onnibus na trase Turku – Tampere sa taktiež pohybujú v “low cost hladinách”, takže celý “okruh” Vás pri dobrom plánovaní môže stáť len niekoľko EUR.

Príťažlivé Turku

Prístavné mesto Turku (tretie najľudnatejšie vo Fínsku), nájdete na pobreží Baltického mora, asi 200 km západne od fínskeho hlavného mesta Helsinki. Neobíďte mestský zámok z obdobia stredoveku (Turun linna) a hudobné múzeum “Sibelius Museum” s unikátnou zbierkou hudobných nástrojov (nazvanom po legendárnom fínskom hudobnom skladateľovi J. Sibeliovi).

Atraktívny fínsky sever

Pokiaľ by ste rozmýšľali i o prehliadke vďačného Laponska, tak do severného Fínska sa podobným spôsobom prepravíte s Onnibus-om na linke Tampere – Jyväskylä a Jyväskylä – Oulu, spoje na týchto trasách však nepremávajú každý deň. Pokračovať ďalej sa dá železničnou či autobusovou dopravou až do administratívneho centra fínskeho Laponska – dramatického Rovaniemi.

Rozprávkové Laponsko

V blízkosti dramatického Rovaniemi Vás očakáva priamo na polárnom kruhu “Dedo Mráz” alebo Santa Claus alias Joulupukki (alebo Mikuláša, Dedo Mráza, atď.) “vo svojej domovskej dedinke” (veľmi idylické v zimných mesiacoch). V prípade, že by ste chceli vzhliadnuť fínsku metropolu aj Laponsko, možno využijete leteckú linku Norwegian Air Shuttle na trase Helsinki – Rovaniemi.

0