VLetenky

Egyptská Alexandria s Aegean Airlines od 267 EUR

Alexandria
Alexandria – Stanley Bridge (foto: Mohamed Hassan/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Návštevu severného Egypta máte šancu uskutočniť pri využití ponuky leteckej spoločnosti Aegean Airlines zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do severoegyptského mesta Alexandria sa dajú kúpiť za 267 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety od 3. februára do 31. decembra 2023, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu novembra 2023.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 5. novembra a návrat z egyptskej Alexandrie (HBE) dňa 20. novembra 2023.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Alexandria za 267 EUR (05.11.-20.11.2023)

VIE-HBE
Viedeň, Rakúsko – Alexandria, Egypt (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Egypt

Excentrická Káhira

K najimpresívnejším miestam Egypta sa zrejme radia legendami opradené pyramídy v Gize (a v bohužiaľ oveľa menej navštevovanej Sakkare) blízko egyptského hlavného mesta, výborné Egyptské múzeum a neskutočne pôsobivé mešity priamo v Káhire. Úžasný výhľad na 9-miliónové najľudnatejšie sídlo arabského sveta si vychutnáte zo 187 metrov vysokej Cairo Tower na nílskom ostrove Gezira neďaleko centra. Okúzli aj stredoveká pevnosť (Saladin) Citadel. Svoje “zjednávacie” schopnosti si vyskúšajte na atmosférickom “orientálnom” trhu Khan al-Khalili.

Pôvabný Sinaj

Pred egyptsko-izraelskou hranicou Vás očakáva známe letovisko Taba. O čosi južnejšie natrafíte na lákavé lokality v oblasti “Red Sea” – potápačský raj Dahab či pozoruhodnú Nuweibu. Populárne stredisko pri Červenom mori Šarm es Šejk azda ani netreba veľmi predstavovať. K unikátnym zážitkom patrí pozorovanie fantastického východu Slnka z biblickej “Mojžišovej hory” – Mt. Sinai (2285 m) alebo zavítanie do neďalekého Kláštora svätej Kataríny.

Pútavý sever Egypta i magické púštne oázy na západe krajiny

Ak sa rozhodnete spoznať aj najsevernejšiu partiu Egypta, nevyhnite sa ani fascinujúcej Alexandrii a malebnému prístavnému mestu Marsa Matrouh pri grandióznom Stredozemnom mori. Naopak, na západe egyptského územia naďabíte na vynikajúce (aj keď v porovnaní s najvychýrenejšími egyptskými špecialitami menej navštevované) púštne oázy Siwa, Baharíja, Farafra, Dakhla a Kharga.

Lákavé povodie Nílu

Ak sa vypravíte proti prúdu Nílu (či už loďou alebo vlakom), v “Hornom” Egypte natrafíte na luxorské Údolie kráľov a monumentálne chrámové komplexy v Luxore či v neďalekom Karnaku. O niečo južnejšie sa nachádzajú gigantické chrámy v Abú Simbel v relatívne “neveľkej” vzdialenosti od Asuánskej nádrže a sudánskej hranice (skúsenejší a dobrodružnejšie zameraní cestovatelia majú príležitosť objavovať tajomstvá susedného Sudánu – ako jedna z variánt sa núka cesta lodnou dopravou po Níle, resp. po Asuánskej priehrade do sudánskeho Wadi Halfa a následne vlakom/autobusom do Chartúmu).

Mýtický Luxor

Západný breh Nílu v Luxore skrýva dych berúce Údolie kráľov (Valley of the Kings) s mnohými hrobkami vládcov starovekého Egypta vrátane faraóna Tutanchamóna (ktoré v žiadnom prípade nemajú tvar pyramíd) a obrovským chrámom kráľovnej Hatšepsut. Na východnom brehu egyptského veľtoku nájdete Luxor Temple s éterickou Avenue of Sphinxes. O niečo severnejšie leží titanský komplex v Karnaku, kde v svätyni boha Amóna uvidíte jeden z najväčších a najťažších starovekých monolitov na celom svete vôbec – 29-metrový obelisk vážiaci 328 ton.

Výborné okolie Hurghady s excelentným letoviskom El Gouna

Ak však obľubujete aj plážové leňošenie a vodné športy, rozhodne vyskúšajte nádherné mestečko El Gouna s luxusnými rezortmi na pobreží Červeného mora zhruba 20 km na sever od samotnej Hurghady. Rozhodne nesklamú ani populárne prímorské cestovateľské letoviská ako Sahl Hasheesh či Makadi Bay, položené takisto blízko Hurghady (avšak opačným smerom ako El Gouna).

0