VLetenky

Egypt s Turkish Airlines od 216 EUR

Sfinga
Egyptská “Veľká Sfinga” v Gize alias “Great Sphinx of Giza” (foto: Sam valadi/Flickr/CC BY 2.0)

Návštevu nezabudnuteľného Egypta (aj počas letných prázdnin) máte možnosť podniknúť pri využití ponuky leteckej spoločnosti Turkish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Košíc).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do egyptskej metropoly Káhira sa dajú kúpiť za 5829 CZK (alebo v prepočte cca 216 EUR) s odletom zo spomínaného košického leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú cesty v čase od 16. júna do 26. októbra 2016, min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov (resp. vyplývajúcu z podmienok tarifu) a predaj do 30. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu (vrátane obdobia letných prázdnin).

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Egypta nech bude napr. odlet zo slovenských Košíc (KSC) dňa 9. augusta a návrat z egyptskej Káhiry (CAI) dňa 22. augusta 2016.

Rezervácia letenky:
Košice – Káhira za 5829 CZK (09.08.-22.08.2016)
Košice – Káhira za 242 EUR (rezervácia v SJ)

Egypt

Excentrická Káhira

K najimpresívnejším miestam Egypta sa zrejme radia legendami opradené pyramídy v Gize (a v bohužiaľ oveľa menej navštevovanej Sakkare) v blízkosti egyptského hlavného mesta, výborné Egyptské múzeum a nesmierne pôsobivé mešity priamo v Káhire. Úžasný výhľad na 9-miliónové najľudnatejšie sídlo arabského sveta si vychutnáte zo 187 metrov vysokej Cairo Tower na nílskom ostrove Gezira neďaleko centra. Okúzli aj stredoveká pevnosť (Saladin) Citadel. Svoje “zjednávacie” schopnosti si vyskúšajte na atmosférickom “orientálnom” trhu Khan al-Khalili.

Pôvabný Sinaj

Pred egyptsko-izraelskou hranicou Vás očakáva známe letovisko Taba. O čosi južnejšie natrafíte na lákavé lokality v oblasti “Red Sea” – potápačský raj Dahab či pozoruhodnú Nuweibu. Populárne stredisko pri Červenom mori Šarm es Šejk azda ani netreba veľmi predstavovať. K unikátnym zážitkom patrí pozorovanie fantastického východu Slnka z biblickej “Mojžišovej hory” – Mt. Sinai (2285 m) alebo zavítanie do neďalekého Kláštora svätej Kataríny.

Pútavý sever Egypta i magické púštne oázy na západe krajiny

Pokiaľ sa rozhodnete vzhliadnuť aj najsevernejšiu partiu Egypta, neobíďte ani fascinujúcu Alexandrii a malebné prístavné mesto Marsa Matrouh pri obdivuhodnom Stredozemnom mori. Naopak, na západe egyptského územia naďabíte na vynikajúce (i keď v porovnaní s najvychýrenejšími egyptskými pozoruhodnosťami menej navštevované) púštne oázy Siwa, Baharíja, Farafra, Dakhla a Kharga.

Atraktívne povodie Nílu

Ak sa vydáte proti prúdu Nílu (či už loďou alebo vlakom), v “Hornom” Egypte narazíte na luxorské Údolie kráľov a monumentálne chrámové komplexy v Luxore či v neďalekom Karnaku. O niečo južnejšie sa nachádzajú obrovité chrámy v Abú Simbel v relatívne “neveľkej” vzdialenosti od Asuánskej nádrže a sudánskej hranice (skúsenejší a dobrodružnejšie orientovaní cestovatelia majú šancu odhaliť tajomstvá susedného Sudánu – ako jedna z variánt sa núka cesta lodnou dopravou po Níle, resp. po Asuánskej priehrade do sudánskeho Wadi Halfa a následne vlakom/autobusom do Chartúmu).

Mýtický Luxor

Západný breh Nílu v Luxore skrýva dych berúce Údolie kráľov (Valley of the Kings) s mnohými hrobkami vládcov starovekého Egypta vrátane faraóna Tutanchamóna (ktoré v žiadnom prípade nemajú tvar pyramíd) a gigantickým chrámom kráľovnej Hatšepsut. Na východnom brehu egyptského veľtoku nájdete Luxor Temple s éterickou Avenue of Sphinxes. O niečo severnejšie leží titanský komplex v Karnaku, kde v svätyni boha Amóna uvidíte jeden z najväčších a najťažších starovekých monolitov na celom svete vôbec – 29-metrový obelisk vážiaci 328 ton.

Excelentné okolie Hurghady s vychyteným letoviskom El Gouna

Pokiaľ však obľubujete aj plážové leňošenie a vodné športy, rozhodne vyskúšajte nádherné mestečko El Gouna s luxusnými rezortmi na pobreží Červeného mora zhruba 20 km na sever od samotnej Hurghady. Rozhodne nesklamú ani populárne prímorské cestovateľské letoviská ako Sahl Hasheesh či Makadi Bay, položené takisto v blízkosti Hurghady (avšak opačným smerom ako El Gouna).

0