VLetenky

Egypt s Pegasus Airlines od 118 EUR

Giza
Sfinga s Chefrénovou a Cheopsovou (Veľkou) pyramídou v pozadí (foto: Vincent Brown/Flickr)

Cestovatelia čakajúci na výlet za morom, za teplom aj za poznaním, organizujúci si svoje výlety vo vlastnej réžii (zároveň mediálnu masáž berúci trochu s nadhľadom), majú možnosť využiť ponuku leteckej spoločnosti Pegasus Airlines k Červenému moru (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do Šarm es Šejk a Hurghady sú v predaji za 118 EUR s odletom z Budapešti. Za 122 EUR do tých istých miest doletíte aj z viedenského leteckého prístavu, kým z pražského letiska do Šarm es Šejk zaplatíte 135 EUR a do Hurghady 143 EUR. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu decembra 2014 (s predajom do 7. novembra).

Podmienkou dosiahnutia avizovanej sumy bude bezplatná registrácia do programu leteckej spoločnosti s názvom “Pegasus Plus”, ktorého členovia majú do 07.11.2014 zľavu 30% na letoch Pegasus Airlines v dobe od 1. decembra 2014 do 31. decembra 2014 v rámci aktuálnej akcie “November Fly Fly Away Days”. počas rezervačného procesu bude potrebné zaškrtnúť “checkbox” s týmto názvom reklamnej kampane (a následne bude základná cena znížená o 30%).

Ako príklad rezervácie letenky do Egypta nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 14. decembra s návratom zo sinajského Šarm es Šejk (SSH) dňa 21. decembra 2014.

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky môže odlet z Budapešti (BUD) dňa 14. decembra s návratom z juhoegyptskej Hurghady (HRG) dňa 22. decembra 2014.

Rezervácia leteniek:
Budapešť – Šarm es Šejk za 118 EUR (14.12.-21.12.2014 / 174 EUR pred zľavou)
Viedeň – Šarm es Šejk za 122 EUR (14.12.-21.12.2014 / 178 EUR pred zľavou)
Praha – Šarm es Šejk za 135 EUR (13.12.-21.12.2014 / 196 EUR pred zľavou)

Budapešť – Hurghada za 118 EUR (14.12.-22.12.2014 / 174 EUR pred zľavou)
Viedeň – Hurghada za 122 EUR (11.12.-19.12.2014 / 178 EUR pred zľavou)
Praha – Hurghada za 143 EUR (11.12.-21.12.2014 / 208 EUR pred zľavou)

Egypt

Excentrická Káhira

K najpôsobivejším miestam Egypta sa pravdepodobne zaraďujú legendami opradené pyramídy v Gize (a v bohužiaľ oveľa menej navštevovanej Sakkare) v blízkosti egyptského hlavného mesta, vynikajúce Egyptské múzeum a nesmierne impresívne mešity priamo v Káhire. Skvelý výhľad na 9-miliónové najväčšie mesto arabského sveta si vychutnáte zo 187 metrov vysokej Cairo Tower na nílskom ostrove Gezira neďaleko centra. Očarí aj stredoveká pevnosť (Saladin) Citadel. Svoje “zjednávačské” schopnosti si vyskúšajte na atmosférickom “orientálnom” trhu Khan al-Khalili.

Príťažlivý Sinaj

Pred egyptsko-izraelskou hranicou Vás očakáva známe letovisko Taba. O niečo južnejšie naďabíte na pútavé lokality v oblasti “Red Sea” – potápačský raj Dahab či pozoruhodnú Nuweibu. Obľúbené stredisko pri Červenom mori Šarm es Šejk snáď ani netreba veľmi predstavovať. K unikátnym zážitkom patrí pozorovanie magického východu Slnka z biblickej “Mojžišovej hory” – Mt. Sinai (2285 m) alebo zavítanie do neďalekého Kláštora svätej Kataríny.

Pútavý sever Egypta i dramatické púštne oázy na západe krajiny

Ak sa rozhodnete uvidieť aj najsevernejšiu časť Egypta, nevyhnite sa ani fantastickej Alexandriu a malebnému prístavnému mestu Marsa Matrouh pri Stredozemnom mori. Naopak, na západe tohto ťažko skúšaného severoafrického štátu natrafíte na excelentné (aj keď oveľa menej navštevované) púštne oázy Siwa, Baharíja, Farafra, Dakhla a Kharga.

Lákavé povodie Nílu

Pokiaľ sa vyberiete proti prúdu Nílu (či už loďou alebo vlakom), v “Hornom” Egypte naďabíte na luxorské Údolie kráľov a gigantické chrámové komplexy v Luxore či v neďalekom Karnaku. O čosi južnejšie ležia monumentálne chrámy v Abú Simbel v relatívne “neveľkej” vzdialenosti od Asuánskej nádrže a sudánskej hranice (skúsenejší dobrodružnejší cestovatelia majú príležitosť objaviť záhady susedného Sudánu – ako jedna z možností sa ponúka cesta lodnou dopravou po Níle, resp. po Asuánskej priehrade do sudánskeho Wadi Halfa a následne vlakom/autobusom do Chartúmu).

Mýtický Luxor

Západný breh Nílu v Luxore ukrýva dych berúce Údolie kráľov (Valley of the Kings) s mnohými hrobkami vládcov starovekého Egypta vrátane faraóna Tutanchamóna (ktoré v žiadnom prípade nemajú tvar pyramíd) a obrovským chrámom kráľovnej Hatšepsut. Na východnom brehu egyptského veľtoku nájdete Luxor Temple s éterickou Avenue of Sphinxes. O čosi severnejšie sa nachádza titanský komplex v Karnaku, kde v svätyni boha Amóna vzhliadnete jeden z najväčších a najťažších starovekých monolitov na celom svete vôbec – 29-metrový obelisk vážiaci 328 ton.

Výborné okolie Hurghady s vynikajúcim letoviskom El Gouna

Ak však obľubujete aj plážové scenérie, rozhodne vyskúšajte prekrásne mestečko El Gouna s luxusnými rezortmi (ležiace pri Červenom mori približne 20 km na sever od samotnej Hurghady), prípadne trošku menej známy Sahl Hasheesh. Aj v samotnom obľúbenom prímorskom letovisku Hurghada, situovanom pri nádhernom Červenom mori, nájdete takisto vynikajúce podmienky na plážové leňošenie, príjemné kúpanie či odhaľovanie skrytých krás farebného podmorského sveta.

0