VLetenky

Egypt s EgyptAir od 186 EUR

Siwa Oasis
Nesmierne fotogenické Siwa Oasis (foto: Eslam M. Chalabi/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Na návštevu neopakovateľného Egypta (poznávacieho charakteru) možno zavítať pri využití priamych letov miestneho národného dopravcu EgyptAir zo Star Alliance (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do egyptskej metropoly Káhira kúpite za 186 EUR s odletom z Budapešti. V cene 190 EUR doletíte do Káhiry aj z viedenského letiska.

Tarifné podmienky stanovujú (ukončenie) cesty do 20. júna 2015 a predaj do 13. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu mája a júna 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Egypta nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 6. júna a návrat z Káhiry (CAI) dňa 19. júna 2015.

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 6. júna a návrat z egyptského hlavného mesta Káhira (CAI) dňa 19. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Káhira za 186 EUR (06.06.-19.06.2015)
Budapešť – Káhira za 196 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Káhira za 199 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Káhira za 5415 CZK (rezervácia v ČJ)

Viedeň – Káhira za 190 EUR (06.06.-19.06.2015)
Viedeň – Káhira za 200 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Káhira za 203 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Káhira za 5526 CZK (rezervácia v ČJ)

Egypt

Excentrická Káhira

K najpôsobivejším miestam Egypta sa pravdepodobne zaraďujú legendami opradené pyramídy v Gize (a v bohužiaľ oveľa menej navštevovanej Sakkare) v blízkosti egyptského hlavného mesta, vynikajúce Egyptské múzeum a nesmierne impresívne mešity priamo v Káhire. Skvelý výhľad na 9-miliónové najľudnatejšie sídlo arabského sveta si vychutnáte zo 187 metrov vysokej Cairo Tower na nílskom ostrove Gezira neďaleko centra. Očarí i stredoveká pevnosť (Saladin) Citadel. Svoje “vyjednávacie” schopnosti si vyskúšajte na atmosférickom “orientálnom” trhu Khan al-Khalili.

Príťažlivý Sinaj

Pred egyptsko-izraelskou hranicou Vás čaká známe letovisko Taba. O niečo južnejšie naďabíte na pútavé lokality v oblasti “Red Sea” – potápačský raj Dahab či pozoruhodnú Nuweibu. Obľúbené stredisko pri Červenom mori Šarm es Šejk snáď ani netreba veľmi predstavovať. K jedinečným zážitkom patrí pozorovanie fascinujúceho východu Slnka z biblickej “Mojžišovej hory” – Mt. Sinai (2285 m) alebo zavítanie do neďalekého Kláštora svätej Kataríny.

Pútavý sever Egypta i dramatické púštne oázy na západe krajiny

Ak sa rozhodnete uvidieť aj najsevernejšiu časť Egypta, nevyhnite sa ani fantastickej Alexandrii a malebnému prístavnému mestu Marsa Matrouh pri grandióznom Stredozemnom mori. Naopak, na západe egyptského územia natrafíte na výborné (aj keď v porovnaní s najvychytenejšími egyptskými pozoruhodnosťami menej navštevované) púštne oázy Siwa, Baharíja, Farafra, Dakhla a Kharga.

Lákavé povodie Nílu

Pokiaľ sa vypravíte proti prúdu Nílu (či už loďou alebo vlakom), v “Hornom” Egypte narazíte na luxorské Údolie kráľov a monumentálne chrámové komplexy v Luxore či v neďalekom Karnaku. O čosi južnejšie sa nachádzajú gigantické chrámy v Abú Simbel v pomerne “neveľkej” vzdialenosti od Asuánskej nádrže a sudánskej hranice (skúsenejší a dobrodružnejšie ladení cestovatelia majú príležitosť objaviť tajomstvá susedného Sudánu – ako jedna z alternatív sa ponúka cesta lodnou dopravou po Níle, resp. po Asuánskej priehrade do sudánskeho Wadi Halfa a následne vlakom/autobusom do Chartúmu).

Mýtický Luxor

Západný breh Nílu v Luxore ukrýva dych berúce Údolie kráľov (Valley of the Kings) s mnohými hrobkami vládcov starovekého Egypta vrátane faraóna Tutanchamóna (ktoré v žiadnom prípade nemajú tvar pyramíd) a obrovským chrámom kráľovnej Hatšepsut. Na východnom brehu egyptského veľtoku nájdete “Luxor Temple” s éterickou Avenue of Sphinxes. O čosi severnejšie leží titanský komplex v Karnaku, kde v svätyni boha Amóna vzhliadnete jeden z najväčších a najťažších starovekých monolitov na celom svete vôbec – 29-metrový obelisk vážiaci 328 ton.

Vynikajúce okolie Hurghady s excelentným letoviskom El Gouna

Ak však obľubujete i plážové leňošenie a vodné športy, rozhodne vyskúšajte prekrásne mestečko El Gouna s luxusnými rezortmi na pobreží Červeného mora približne 20 km na sever od samotnej Hurghady. Rozhodne nesklamú ani obľúbené prímorské cestovateľské letoviská ako Sahl Hasheesh či Makadi Bay, situované rovnako v blízkosti Hurghady (avšak opačným smerom ako El Gouna).

0