VLetenky

Egypt s Alitaliou od 201 EUR

Sfinga
Egyptská “Veľká Sfinga” v Gize alias “Great Sphinx of Giza” (foto: David Evers/Flickr/CC BY 2.0)

Pokiaľ plánujete s miernym predstihom návštevu dramatického Egypta (zároveň mediálne správy beriete trochu s nadhľadom a pútavé last minute ponuky charterových leteniek Vás priťahujú menej), máte príležitosť uvidieť túto krajinu so spoločnosťou Alitalia (s odletom z budapeštianskeho letiska).

Spiatočné letenky do egyptskej metropoly Káhira sa predávajú za 201 EUR s odletom zo spomínanej Budapešti. Tarifné podmienky stanovujú odlety do 30. júna 2015 (s výnimkou blackoutu 30.03.-06.04.2015), max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 3. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerania voľných termínov. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v priebehu marca a za príplatok aj počas apríla a mája 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Egypta nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 18. marca a návrat z egyptskej Káhiry (CAI) dňa 26. marca 2015.

Rezervácia leteniek:
Budapešť – Káhira za 201 EUR (18.03.-26.03.2015)
Budapešť – Káhira za 204 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Káhira za 210 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Káhira za 5782 CZK (rezervácia v ČJ)

Egypt

Excentrická Káhira

K najimpresívnejším miestam Egypta sa zrejme radia legendami opradené pyramídy v Gize (a v bohužiaľ oveľa menej navštevovanej Sakkare) v blízkosti egyptského hlavného mesta, výborné Egyptské múzeum a neuveriteľne pôsobivé mešity priamo v Káhire. Úžasný výhľad na 9-miliónové najľudnatejšie sídlo arabského sveta si vychutnáte zo 187 metrov vysokej Cairo Tower na nílskom ostrove Gezira neďaleko centra. Okúzli aj stredoveká pevnosť (Saladin) Citadel. Svoje “vyjednávacie” schopnosti si vyskúšajte na atmosférickom “orientálnom” trhu Khan al-Khalili.

Pôvabný Sinaj

Pred egyptsko-izraelskou hranicou Vás očakáva známe letovisko Taba. O čosi južnejšie natrafíte na atraktívne lokality v oblasti “Red Sea” – potápačský raj Dahab či pozoruhodnú Nuweibu. Populárne stredisko pri Červenom mori Šarm es Šejk azda ani netreba veľmi predstavovať. K unikátnym zážitkom patrí pozorovanie fantastického východu Slnka z biblickej “Mojžišovej hory” – Mt. Sinai (2285 m) alebo zavítanie do neďalekého Kláštora svätej Kataríny.

Lákavý sever Egypta i magické púštne oázy na západe krajiny

Pokiaľ sa rozhodnete vzhliadnuť aj najsevernejšiu partiu Egypta, nevyhnite sa ani fascinujúcej Alexandrii a malebnému prístavnému mestu Marsa Matrouh pri Stredozemnom mori. Naopak, na západe tohto ťažko skúšaného severoafrického štátu naďabíte na excelentné (aj keď oveľa menej navštevované) púštne oázy Siwa, Baharíja, Farafra, Dakhla a Kharga.

Pútavé povodie Nílu

Ak sa vydáte proti prúdu Nílu (či už loďou alebo vlakom), v “Hornom” Egypte natrafíte na luxorské Údolie kráľov a monumentálne chrámové komplexy v Luxore či v neďalekom Karnaku. O niečo južnejšie ležia gigantické chrámy v Abú Simbel v relatívne “neveľkej” vzdialenosti od Asuánskej nádrže a sudánskej hranice (skúsenejší a dobrodružnejšie orientovaní cestovatelia majú šancu odhaliť tajomstvá susedného Sudánu – ako jedna z variánt sa núka cesta lodnou dopravou po Níle, resp. po Asuánskej priehrade do sudánskeho Wadi Halfa a následne vlakom/autobusom do Chartúmu).

Mýtický Luxor

Západný breh Nílu v Luxore skrýva dych berúce Údolie kráľov (Valley of the Kings) s mnohými hrobkami vládcov starovekého Egypta vrátane faraóna Tutanchamóna (ktoré v žiadnom prípade nemajú tvar pyramíd) a obrovitým chrámom kráľovnej Hatšepsut. Na východnom brehu egyptského veľtoku nájdete “Luxor Temple” s éterickou Avenue of Sphinxes. O niečo severnejšie sa nachádza titanský komplex v Karnaku, kde v svätyni boha Amóna spoznáte jeden z najväčších a najťažších starovekých monolitov na celom svete vôbec – 29-metrový obelisk vážiaci 328 ton.

Výborné okolie Hurghady s vynikajúcim letoviskom El Gouna

Pokiaľ však obľubujete aj plážové leňošenie a vodné športy, rozhodne vyskúšajte nádherné mestečko El Gouna s luxusnými rezortmi, ležiace pri Červenom mori zhruba 20 km severne od samotnej Hurghady. Rozhodne nesklame ani populárne prímorské cestovateľské letovisko Sahl Hasheesh, nachádzajúce sa rovnako v blízkosti Hurghady (avšak opačným smerom ako El Gouna).

0