VLetenky

DR Kongo s Royal Air Maroc od 368 EUR

Papagáj sivý
V pralesoch krajiny možno stretnete aj Papagája sivého konžského (foto: Oliver Clarke/Flickr/CC BY 2.0)

Dobrodružnejšie ladení cestovatelia majú možnosť odhaliť mysterióznu Demokratickú republiku Kongo v centre dramatického čierneho kontinentu aj vďaka Royal Air Maroc (s odletom z Európy).

Spiatočné letenky do Demokratickej republiky Kongo sa dajú kúpiť za 270 GBP (alebo v prepočte cca 368 EUR) s odletom z Bruselu a návratom do Paríža. Tarifné podmienky určujú odlety v období 01.01.-22.06. a 13.08.-14.12., max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete najmä v čase od apríla do decembra 2015 (s výnimkou blackoutu počas letných prázdnin).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Demokratickej republiky Kongo nech poslúži odlet z Bruselu (BRU) dňa 6. mája a návrat z Kinshasy (FIH) do Paríža (PAR) dňa 21. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Brusel – Kinshasa – Paríž za 270 GBP (06.05.-21.05.2015)
Brusel – Kinshasa – Paríž za 410 EUR (rezervácia v NJ)
Brusel – Kinshasa – Paríž za 411 EUR (rezervácia v SJ)
Brusel – Kinshasa – Paríž za 11309 CZK (rezervácia v ČJ)

Positioning flights po Európe

Positioning flights do Belgicka

Letecký prískok do Bruselu máte príležitosť uskutočniť s ultra LCC Ryanair a Wizz Air, obsluhujúcimi lety na Brusel-Charleroi z Bratislavy, z Budapešti a z Krakova. Obe aerolinky prevádzkujú na tejto linke väčšinu dní v týždni dve letecké spojenia (ráno a večer). Rotácie letov Ryanair-u z Bratislavy a z Krakova (na rovnaké letisko) sú vo všeobecnosti o čosi horšie (ako i ceny leteniek).

Letecký prískok do Paríža

Do francúzskeho hlavného mesta letecky nízkonákladovo doputujete Ryanair-om na letisko Paríž-Beauvais (BVA) z Budapešti, z Krakova alebo z Bratislavy. Pre cestovateľov zo severného Slovenska poslúži taktiež ako výhodná varianta Wizz Air z Katovíc (do toho istého leteckého prístavu).

Ako ďalšie alternatívy prichádzajú do úvahy letecké spojenia priamo na najväčšie parížske letisko Paríž-Charles de Gaulle (CDG), t.j. Easy Jet z Budapešti (a z Krakova) alebo prípadne Niki/Air Berlin z Viedne. Na Paríž-Orly (ORY) docestujete s Transaviou z Budapešti a z Prahy.

Demokratická republika Kongo

Impresívna DR Kongo, najrozľahlejší štát subsaharskej Afriky, zaberá územie s rozlohou vyše 2,3 milióna km², . Na tomto území žije okolo 75 miliónov obyvateľov, čo prináša tejto africkej republike prvenstvo najľudnatejšieho frankofónneho štátu na svete. DR Kongo susedí s Kongom na západe, južnú hranicu zdieľa s Angolou a Zambiou, hraničné pásmo na východe si delí postupne s Tanzániou, Burundi, Rwandou a Ugandou, kým za severných susedov má Južný Sudán a Stredoafrickú republiku.

Pozoruhodná Kinshasa

Pôsobivá 9-miliónová Kinshasa, administratívno-politické centrum republiky, Vás čaká na brehoch mohutného Konga na západe krajiny. Krátka cesta loďou naprieč touto africkou veľriekou Vás privedie do Brazaville – hlavného mesta nemenej pútavej susednej Konžskej republiky. Ak sa naopak poplavíte po prúde či proti prúdu Konga, o silné zážitky bude istotne postarané.

Druhý najväčší svetový tropický prales

Impozantná africká veľrieka Kongo sa nepochybne zaraďuje so svojimi 4700 kilometrami k najdlhším a hĺbkou do 220 m k najhlbším veľtokom modrej planéty, pričom jeho povodie pokrýva obdivuhodných 4 milióny km². V podstate celú oblasť (povodia) Konga vytvára obrovitý dažďový prales, ktorý predbehne svojou veľkosťou len jeho amazonský náprotivok na juhoamerickom svetadieli.

Konžská “Nessie” i najľudnatejšia africká populácia Pygmejov

Miestne príbehy tvrdia, že pod hladinou rieky Kongo žije gigantický tajomný živočích s názvom Mokele-mbembe (vzhľadom pripomínajúci škótsku Nessie) – jeho hľadaním sa zaoberalo množstvo expedícii, avšak s nie príliš presvedčivými výsledkami. Väčšiu šancu stretnúť budete mať početných Pygmejov (asi 600 tisíc) – pôvodného obyvateľstva, ktorí však žijú prevažne roztrúsení v mnohých komunitách.

Fantastická fauna – nielen bonobo či okapi

Zo živočíšnej ríše určite upúta svetový unikát – jedinečný sympatický trpaslíčí “Šimpanz bonobo” (nevynechajte vcelku lákavé centrum Lola ya Bonobo na predmestí obrovskej mestskej aglomerácie Kinshasy). Ďalšou miestnou pozoruhodnosťou bude okapi, ktorý vzhľadom a veľkosťou mierne pripomína zebru, v skutočnosti sa však jedná o najbližšieho “príbuzného” žirafy.

Fenomenálne horské gorily

Nesmierne fotogenické horské gorily sa vyskytujú v hraničnom pásme s Ugandou a Rwandou v národnom parku Vironga v magickom pohorí Rwenzori (Mount Stanley/5109 m) – bohužiaľ táto oblasť (severne od mesta Goma) aj s najaktívnejším africkým vulkánom Nyiragongo (3470 m) bude v tejto chvíli pre “bežného” cestovateľa z bezpečnostného hľadiska nedostupná. I keď “gorilla trekking” zvykne byť výrazne ekonomicky dostupnejší z konžskej strany, ak Vás zaujímajú hlavne horské gorily, skúste to (v súčasnej situácii) radšej zo susednej Ugandy alebo z Rwandy.

0