VLetenky

Dominika s Air France od 654 EUR

Batalie Bay
Batalie Bay na západnom pobreží Dominiky (foto: Postdlf/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Na atraktívny ostrov v Karibskom mori pod názvom Dominika sa máte príležitosť vybrať s leteckou spoločnosťou Air France (z aliancie Sky Team) v spolupráci s partnermi (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Dominiku sú v predaji za 654 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 05.03.-23.06. a 29.08.-30.11.2021, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 16. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu júna 2021.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Dominiku nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 2. júna s návratom z Margot (DOM) dňa 17. júna 2021.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Dominika za 654 EUR (02.06.-17.06.2021)

VIE-DOM
Viedeň/Rakúsko – Dominika (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Dominika

Pôsobivá Dominika Vás očakáva v prekrásnom Karibskom mori ako súčasť súostrovia Malé Antily (najsevernejšia z Windward Island alebo naopak niekedy považovaná za najjužnejšiu z Leeward island). Na neveľkom území s rozlohou 750 km² tu žije viac ako 70 tisíc obyvateľov. Na severe susedí s Guadelope, kým smerom na juh sa nachádza ďalší francúzsky ostrov Martinik.

“Objavenie” Európanmi

Pozoruhodnú Dominiku objavil pre Európu legendárny janovský moreplavec v službách španielskej koruny Krištof Kolumbus pri svojej druhej ceste do Nového sveta v roku 1493 a pomenoval ju podľa dňa v týždni, v ktorom ju po prvý raz uvidel. Meno krajiny v latinčine a z nej vychádzajúcich románskych jazykov možno preložiť ako nedeľa, v pôvodnej reči sa nazývala Waitukubuli.

Od Francúzska cez Veľkú Britániu až ku vlastnej nezávislosti

Napriek tomu, že Dominika sa ako prvá dostala do hľadáčika Španielov, v neskoršom období tento prekrásny kút Karibiku prechádza do rúk Francúzov a od nich pod správu Spojeného kráľovstva, pričom od Veľkej Británie sa úplne osamostatňuje až v roku 1978. Ako úradná reč preto slúži angličtina, ale používa sa samozrejme aj francúzština a ďalšie (kreolské) jazyky.

Príťažlivé Roseau

Pôvabné Roseau, hlavné mesto Dominiky, Vás čaká v juhozápadnej partii tohto karibského ostrova. Na severovýchode nájdete hlavnú dopravnú spojnicu s okolitým svetom, medzinárodné letisko Melville Hall Airport (DPM) blízko Marigot. Na neďaleké francúzske Guadelope aj Martinik sa dostanete pravidelnou lodnou dopravou z prístavu v Roseau.

Prekrásne pláže Karibiku, vynikajúce podmienky na potápanie i trekking

Na najkrajšie pláže natrafíte na severovýchode v oblasti Marigot a Calibishie. Samotná Dominika sa zaraďuje nielen k najdramatickejším, najbezpečnejším (nízka kriminalita i nedostatok jedovatých plazov či hmyzu), ale aj najhornatejším ostrovom celého Karibiku – jej najvyšší bod Morne Diablotins (1447 m) sa nachádza na severe. Nenechajte si ujsť fantastický národný park Morne Trois N.P. na južnom konci ostrova so skvelým termálnym jazerom Boling Lake i gejzírmi. Prakticky celú Dominiku z juhu na sever pretína atraktívny, 184 km dlhý trek s názvom Waitukubuli National Trail. Priaznivcov odhaľovania farebného podmorského sveta Karibiku očarí Scott’s Head na juhozápade.

Zachovaná flóra a skvelá fauna

Nielen v typických dažďových pralesom zrejme natrafíte na symbol Dominiky, sympatického papagája “amazoňana” Sisserou či príbuzný druh “Red-necked Amazon” (ktorého domáci nazývajú i “Jaco” – v našich končinách pod pomenovaním “Žako” však poznáme skôr papagája sivého). V prímorských lokalitách narazíte aj na morské korytnačky väčšieho vzrastu. Vo vodách Karibiku Vám snáď budú robiť spoločnosť delfíny a pozorovať sa dajú aj veľryby (najmä kosatky, vorvane a vráskavce).

0