VLetenky

Dominika s Air France od 648 EUR

Scotts Head
Scotts Head na juhozápade tropického ostrova Dominika (foto: Kaspar C/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na atraktívny ostrov v Karibskom mori s názvom Dominika sa máte príležitosť vydať so spoločnosťou Air France (z aliancie Sky Team) v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Dominiku kúpite za 648 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 12.11.-16.12.2021 a 10.01.-31.05.2022, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 30. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu marca 2022.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Dominiku nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 30. marca s návratom z Marigot (DOM) dňa 13. apríla 2022.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Dominika za 648 EUR (30.03.-13.04.2022)

VIE-DOM
Viedeň/Rakúsko – Dominika (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Dominika

Impresívna Dominika Vás čaká v nádhernom Karibskom mori ako súčasť súostrovia Malé Antily (najsevernejšia z Windward Island alebo naopak niekedy považovaná za najjužnejšiu z Leeward island). Na neveľkom území s rozlohou 750 km² tu žije vyše 70 tisíc obyvateľov. Na severe susedí s Guadelope, kým smerom na juh sa nachádza ďalší francúzsky ostrov Martinik.

“Objavenie” Európanmi

Pozoruhodnú Dominiku objavil pre Európu svetoznámy janovský moreplavec v službách španielskej koruny Krištof Kolumbus pri svojej druhej ceste do Nového sveta roku 1493 a pomenoval ju podľa dňa v týždni, v ktorom ju po prvý raz uvidel. Meno krajiny v latinčine a z nej vychádzajúcich románskych jazykov sa dá preložiť ako nedeľa, v pôvodnej reči sa nazývala Waitukubuli.

Od Francúzska cez Veľkú Britániu až ku vlastnej autonómii

Napriek tomu, že Dominika sa ako prvá dostala do hľadáčika Španielov, v neskoršom období tento nádherný kút Karibiku prechádza do rúk Francúzov a od nich pod správu Spojeného kráľovstva, pričom od Veľkej Británie sa úplne osamostatňuje až roku 1978. Ako úradná reč preto slúži angličtina, ale používa sa samozrejme i francúzština a ďalšie (kreolské) jazyky.

Pôvabné Roseau

Príťažlivé Roseau, hlavné mesto Dominiky, Vás očakáva v juhozápadnej časti tohto karibského ostrova. Na severovýchode nájdete hlavnú dopravnú spojnicu s okolitým svetom, medzinárodné letisko Melville Hall Airport (DPM) v blízkosti Marigot. Na neďaleké francúzske Guadelope i Martinik sa dostanete pravidelnou lodnou dopravou z prístavu v Roseau.

Nádherné pláže Karibiku, výborné podmienky na potápanie i trekking

Na najkrajšie pláže naďabíte na severovýchode v oblasti Marigot a Calibishie. Samotná Dominika sa radí nielen k najmagickejším, najbezpečnejším (nízka kriminalita i nedostatok jedovatých plazov či hmyzu), ale aj najhornatejším ostrovom celého Karibiku – jej najvyšší bod Morne Diablotins (1447 m) sa nachádza na severe. Nenechajte si ujsť fascinujúci národný park Morne Trois N.P. na južnom konci ostrova s úžasným termálnym jazerom Boling Lake i gejzírmi. V podstate celú Dominiku z juhu na sever pretína atraktívny, 184 km dlhý trek pod názvom Waitukubuli National Trail. Fanúšikov objavovania farebného podmorského sveta Karibiku okúzli Scotts Head na juhozápade.

Zachovaná flóra a skvelá fauna

Nielen v tradičných dažďových pralesom pravdepodobne naďabíte na symbol Dominiky, sympatického papagája „amazoňana“ Sisserou či príbuzný druh „Red-necked Amazon“ (ktorého domáci nazývajú i „Jaco“ – v našich končinách pod pomenovaním „Žako“ však poznáme skôr papagája sivého). V prímorských lokalitách natrafíte aj na morské korytnačky väčšieho vzrastu. Vo vodách Karibiku Vám azda budú robiť spoločnosť delfíny a pozorovať možno aj veľryby (najmä kosatky, vorvane a vráskavce).

0