VLetenky

Cyprus s Wizz Air od 57 EUR

Larnaca
Grandiózna prímorská “promenáda” v cyperskej Larnake (foto: Glen Bowman/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na výlet nielen za teplejším podnebím v čase začínajúceho stredoeurópskeho chladnejšieho obdobia možno vyraziť na stredomorský Cyprus vďaka spoločnosti Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do cyperského mesta Larnaka kúpite za 17980 HUF (alebo v prepočte cca 57 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 12180 HUF (asi 39 EUR). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve s odletom v druhej polovici novembra 2015 / návratom na začiatku decembra 2015 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 28. novembra (sobota) s návratom z cyperskej Larnaky (LCA) dňa 5. decembra 2015 (sobota).

Rezervácia letenky:
Budapešť – Larnaka za 17980 HUF bez WDC / 12180 HUF s WDC (28.11.-05.12.2015)

Cyprus

Populárny stredomorský Cyprus okrem nádherných piesočnatých pláží núka množstvo cestovateľských špecialít. Z pohodovej Larnaky máte príležitosť si odskočiť do susedného famózneho britského územia Dhekelia. Pokračovať sa dá príjemne popri pobreží ďalej smerom na západ, kde v neveľkej vzdialenosti od Limassolu nájdete ďalšiu správnu jednotku Británie Akrotiri.

Ešte o čosi západnejšie, takisto na pobreží úžasného Stredozemného mora, natrafíte na čarovný Paphos. Ukrátení však o nič v žiadnom prípade nezostanú ani vášniví milovníci pešej turistiky a prekrásnych horských scenérií, ktorí si prídu na svoje v magickom pohorí Troodos s najvyššou horou ostrova Olympos (1952 m). V tejto lákavej oblasti si na vrchole zimy aj schuti zalyžujete.

Severný Cyprus

I keď (medzinárodne neuznaná) turecká partia Cypru sa zaraďuje medzi cestovateľmi (neprávom) k tak trošku menej obľúbeným v porovnaní s turisticky viac navštevovanou južnou (gréckou) polovicou ostrova, naďabíte tu takisto na množstvo špecialít. Vcelku paradoxne pôsobí Nicosia/Lefkoşa – v súčasnosti jediné hlavné mesto rozdelené medzi dve krajiny.

Z impresívnej cyperskej metropoly Lefkoşa (Nicosia) sa skúste vydať smerom na sever do impresívneho mestečka Kyrenia s malebným prístavom a impozantnou stredovekou pevnosťou. Na ďalšie majestátne hrady – St. Hillarion a Buffavento, narazíte v kúzelnom pohorí medzi týmito dvoma severocyperskými mestami. V impozantnej oblasti Famagusta na pôvabnom polostrove Karpaz, ktorý svojím tvarom pripomína ľudský prst, Vás čakajú okúzľujúce prímorské pláže.

0