VLetenky

Cookove ostrovy so Singapore Airlines od 1239 EUR

Aitutaki
One Foot Island v súostroví Aitutaki (foto: Frank Winkler/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Vzhliadnuť Cook Islands v ďalekej Oceánii možno na palube 5* leteckej spoločnosti Singapore Airlines v spolupráci s partnerskými aerolinkami zo Star Alliance (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky na geniálne Cookove ostrovy (do Rarotonga) máte príležitosť kúpiť za 1239 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Tarifné podmienky povoľujú odlety do 31. marca 2016 (s výnimkou obdobia blackoutu počas vianočných sviatkov 12.12.-27.12.2015), min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov, stop over v Singapure (SIN) a predaj do 31. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletmi) v priebehu februára a marca 2016.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 25. marca s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 10. apríla 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Rarotonga za 1239 EUR (25.03.-10.04.2016)
Praha – Rarotonga za 1239 EUR (rezervácia v NJ)

Cookove ostrovy

Skvelé Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás čaká v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude i ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije zhruba 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich tvoria Maori (medzi úradné jazyky sa zaraďuje angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Úžasné Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich nazvali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto nádherné súostrovie pomenoval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali názov Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú i novozélandské občianstvo a súčasne aj status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia hlavne pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Dramatické Cookove ostrovy sa delia do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozkladajú Southern Cook Islands, kým na severe sú položené Northern Cook Islands. Toto neuveriteľné súostrovie tvorí 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najpopulárnejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Výborná Rarotonga

Na prekrásnom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, impresívna Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás očakáva v severnej oblasti Rarotongy. Ak obľubujete kúzelné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a fantastické pláže s bielym pieskom, rozhodne neostanete na Rarotonge sklamaní.

Majestátne plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu i fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “iba” 652 m). Neobíďte neskutočne magické vodopády Wigmore Falls, čarovnú Muri Beach či okúzľujúcu Aroa Lagoon na juhu s excelentnými podmienkami na šnorchlovanie.

Vynikajúci Aitutaki (Araura)

Očarujúci Aitutaki (zvaný i Araura), situovaný na sever od Rarotongy, patrí k najobľúbenejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem doputujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť fenomenálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje azda to najlepšie z celých “Cooks”.

0