VLetenky

Cookove ostrovy s Virgin Atlantic od 1031 EUR

Aitutaki
One Foot Island (Tapuaetai) v atole Aitutaki (foto: Islas para naufragar/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Spoznať Cook Islands v Oceánii máte šancu na krídlach britskej leteckej spoločnosti Virgin Atlantic v spolupráci s partnerskými aerolinkami (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Cookove ostrovy (do Rarotonga) kúpite za 1031 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 15.02.-23.06. a 19.08.-08.12.2019, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu marca 2019.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 1. marca (piatok) s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 15. marca 2019 (piatok).

Rezervácia letenky:
Praha – Rarotonga za 1031 EUR (01.03.-15.03.2019)

PRG-RAR
Praha, Česko – Rarotonga, Cookove ostrovy (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Cookove ostrovy

Skvelé Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás čaká v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude i ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije zhruba 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich tvoria Maori (medzi úradné jazyky sa zaraďuje angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Úžasné Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich nazvali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto nádherné súostrovie nazval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali pomenovanie Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú i novozélandské občianstvo a súčasne aj status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia hlavne pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Dramatické Cookove ostrovy sa delia do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozkladajú Southern Cook Islands, kým na severe sú situované Northern Cook Islands. Toto neuveriteľné súostrovie tvirí 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najpopulárnejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Výborná Rarotonga

Na prekrásnom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, impresívna Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás očakáva v severnej oblasti Rarotongy. Ak obľubujete čarovné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a fantastické pláže s bielym pieskom, rozhodne neostanete na Rarotonge sklamaní.

Majestátne plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “len” 652 m). Neobíďte neskutočne magické vodopády Wigmore Falls, čarovnú Muri Beach či okúzľujúcu Aroa Lagoon na juhu s vynikajúcimi podmienkami na šnorchlovanie.

Excelentný Aitutaki (Araura)

Očarujúci Aitutaki (zvaný aj Araura), situovaný na sever od Rarotongy, patrí k najobľúbenejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem doputujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť fenomenálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje azda to najlepšie z celých “Cooks”.

0