VLetenky

Cookove ostrovy s Qatar Airways od 1205 EUR

Aitutaki
Tapuaetai (One Foot Island) v atole Aitutaki (foto: Islas para naufragar/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Spoznať Cook Islands v ďalekej Oceánii (s možnosťou návštevy Aucklandu) máte príležitosť na palube 5* spoločnosti Qatar Airways (z aliancie Oneworld) v spolupráci s partnermi (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Cookove ostrovy (do Rarotonga) kúpite za 1205 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 05.04.-05.07. a 26.08.-12.12.2018, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 6 mesiacov a predaj do 7. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu apríla 2018.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 22. apríla (nedeľa) s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 5. mája 2018 (sobota).

Rezervácia letenky:
Praha – Rarotonga za 1205 EUR (22.04.-05.05.2018 / nedeľa – sobota)

PRG-RAR

Cookove ostrovy

Skvelé Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás čaká v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude i ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije zhruba 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich tvoria Maori (medzi úradné jazyky sa zaraďuje angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Úžasné Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich pomenovali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto nádherné súostrovie nazval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali pomenovanie Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú i novozélandské občianstvo a súčasne aj status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia hlavne pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Dramatické Cookove ostrovy sa delia do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozkladajú Southern Cook Islands, kým na severe sú položené Northern Cook Islands. Toto neuveriteľné súostrovie vytvára 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najpopulárnejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Výborná Rarotonga

Na prekrásnom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, impresívna Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás očakáva v severnej oblasti Rarotongy. Ak obľubujete kúzelné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a fantastické pláže s bielym pieskom, rozhodne neostanete na Rarotonge sklamaní.

Majestátne plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “iba” 652 m). Neobíďte nesmierne magické vodopády Wigmore Falls, čarovnú Muri Beach či okúzľujúcu Aroa Lagoon na juhu s vynikajúcimi podmienkami na šnorchlovanie.

Excelentný Aitutaki (Araura)

Očarujúci Aitutaki (zvaný aj Araura), situovaný na sever od Rarotongy, patrí k najobľúbenejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem doputujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť fenomenálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje azda to najlepšie z celých “Cooks”.

0