VLetenky

Cookove ostrovy s Qatar Airways od 1197 EUR

Aitutaki
Tapuaetai (One Foot Island) v atole Aitutaki (foto: Julius Silver/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Uvidieť Cook Islands v ďalekej Oceánii máte šancu na palube 5* leteckej spoločnosti Qatar Airways (z aliancie Oneworld) v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Cookove ostrovy (do Rarotonga) sa dajú kúpiť za 1197 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla pri súčasnom nákupe troch leteniek.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú (okrem kúpy troch leteniek súčasne) cesty v období 01.11.-14.12.2017, 11.01.-06.06. a 11.09.-31.10.2018, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 10. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od konca februára do konca mája 2018.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 22. apríla s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 6. mája 2018.

Rezervácia letenky:
Praha – Rarotonga za 1197 EUR/osoba (22.04.-06.05.2018 / pri troch cestujúcich)

Cookove ostrovy

Úžasné Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás očakáva v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestierajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude aj ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije približne 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich vytvárajú Maori (medzi úradné jazyky sa radí angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Skvelé Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich pomenovali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto prekrásne súostrovie nazval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali pomenovanie Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú aj novozélandské občianstvo a zároveň i status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia najmä pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Magické Cookove ostrovy sa rozdeľujú do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozprestierajú Southern Cook Islands, zatiaľ čo na severe sú situované Northern Cook Islands. Toto neskutočné súostrovie vytvára 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najobľúbenejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Vynikajúca Rarotonga

Na nádhernom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, pôsobivá Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás čaká v severnej oblasti Rarotongy. Pokiaľ obľubujete čarovné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a fascinujúce pláže s bielym pieskom, rozhodne nezostanete na Rarotonge sklamaní.

Impozantné plážové (aj horské) scenérie

Na svoje si však prídu i priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “len” 652 m). Nevynechajte nesmierne dramatické vodopády Wigmore Falls, kúzelnú Muri Beach či očarujúcu Aroa Lagoon na juhu s vynikajúcimi podmienkami na šnorchlovanie.

Výborný Aitutaki (Araura)

Okúzľujúci Aitutaki (zvaný aj Araura), položený na sever od Rarotongy, patrí k najpopulárnejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem docestujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť geniálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje snáď to najlepšie z celých “Cooks”.

0