VLetenky

Cookove ostrovy s Qatar Airways od 1046 EUR

Aitutaki
Tropické Cookove ostrovy v podobe koralového atolu Aitutaki (foto: Javier Losa/Flickr/CC BY 2.0)

Uvidieť Cook Islands v ďalekej Oceánii máte šancu na krídlach 5* spoločnosti Qatar Airways (z leteckej aliancie Oneworld) v spolupráci s partnerskými dopravcami (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Cookove ostrovy (do Rarotonga) sa dajú kúpiť za 1046 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 01.09.-26.10., 30.10.-11.12.2019, 09.01.-01.04. a 17.04.-31.05.2020, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do 24. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu novembra 2019.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 7. novembra s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 21. novembra 2019.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Rarotonga za 1046 EUR (07.11.-21.11.2019)

BUD-RAR
Budapešť, Maďarsko – Rarotonga, Cook Islands (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Cookove ostrovy

Úžasné Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás očakáva v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestierajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude aj ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije približne 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich vytvárajú Maori (medzi úradné jazyky sa zaraďuje angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Skvelé Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich nazvali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto prekrásne súostrovie pomenoval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali názov Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú aj novozélandské občianstvo a zároveň i status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia najmä pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Magické Cookove ostrovy sa rozdeľujú do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozprestierajú Southern Cook Islands, kým na severe sú situované Northern Cook Islands. Toto neskutočné súostrovie tvorí 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najobľúbenejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Vynikajúca Rarotonga

Na nádhernom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, pôsobivá Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás čaká v severnej oblasti Rarotongy. Ak obľubujete čarovné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a fascinujúce pláže s bielym pieskom, rozhodne nezostanete na Rarotonge sklamaní.

Impozantné plážové (aj horské) scenérie

Na svoje si však prídu i priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “len” 652 m). Nevynechajte nesmierne dramatické vodopády Wigmore Falls, kúzelnú Muri Beach či očarujúcu Aroa Lagoon na juhu s výbornými podmienkami na šnorchlovanie.

Excelentný Aitutaki (Araura)

Okúzľujúci Aitutaki (zvaný i Araura), položený na sever od Rarotongy, patrí k najpopulárnejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem docestujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť geniálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje snáď to najlepšie z celých “Cooks”.

0

Add a Comment