VLetenky

Cookove ostrovy s British Airways od 1149 EUR

Aitutaki
Idylický tropický ostrovček Akaiami v súostroví Aitutaki (foto: Robert Young/Flickr/CC BY 2.0)

Spoznať fenomenálne Cookove ostrovy v ďalekej Oceánii možno zásluhou tarifu British Airlines (z leteckej aliancie Oneworld) v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky na Cook Islands sú v predaji za 9643 HKD (alebo v prepočte cca 1149 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska. Tarifné podmienky určujú odlety od 20. augusta do 30. novembra 2015, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 5. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve (s odletmi) v priebehu novembra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 5. novembra s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 20. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Praha – Rarotonga za 9643 HKD (05.11.-20.11.2015)

Cookove ostrovy

úžasné Cookove ostrovy, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás očakáva v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestierajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude až ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije približne 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich vytvárajú Maori (medzi úradné jazyky sa radí angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Skvelé Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich pomenovali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto prekrásne súostrovie pomenoval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali názov Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú aj novozélandské občianstvo a zároveň i status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia najmä pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Magické Cookove ostrovy sa rozdeľujú do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozprestierajú Southern Cook Islands, zatiaľ čo na severe sú situované Northern Cook Islands. Toto neskutočné súostrovie vytvára 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých k najobľúbenejším sa radia Rarotonga a Aitutaki.

Vynikajúca Rarotonga

Na nádhernom ostrove Rarotonga objavíte sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, pôsobivá Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás čaká v severnej časti Rarotongy. Pokiaľ obľubujete čarovné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a fascinujúce pláže s bielym pieskom, istotne nezostanete na Rarotonge sklamaní.

Impozantné plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “len” 652 m). Nevynechajte nesmierne dramatické vodopády Wigmore Falls, kúzelnú Muri Beach či očarujúcu Aroa Lagoon na juhu s výbornými podmienkami na šnorchlovanie.

Excelentný Aitutaki (Araura)

Okúzľujúci Aitutaki (nazývaný aj Araura), položený na sever od Rarotongy, patrí k najpopulárnejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem docestujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť geniálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje snáď to najlepšie z celých “Cooks”.

0