VLetenky

Cookove ostrovy s Air New Zealand od 1200 EUR

One Foot sland
One Foot Island (Tapuaetai) v atole Aitutaki (foto: Julius Silver/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Uvidieť Cook Islands v ďalekej Oceánii máte príležitosť na krídlach leteckej spoločnosti Air New Zeland v spolupráci s partnerskými aerolíniami zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na fenomenálne Cookove ostrovy (do Rarotonga) sa dajú kúpiť za 1200 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 1. februára do 30. júna 2017, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 31. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Trasy v predaji:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od konca februára do začiatku júna 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 17. mája s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 31. mája 2017.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Rarotonga za 1200 EUR (17.05.-31.05.2017)
Viedeň – Rarotonga za 33720 CZK (rezervácia v ČJ)

Cookove ostrovy

Úžasné Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás očakáva v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestierajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude aj ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije približne 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich vytvárajú Maori (medzi úradné jazyky sa radí angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Skvelé Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich nazvali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto prekrásne súostrovie pomenoval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali názov Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú aj novozélandské občianstvo a zároveň i status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia najmä pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Magické Cookove ostrovy sa rozdeľujú do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozkladajú Southern Cook Islands, zatiaľ čo na severe sú situované Northern Cook Islands. Toto neskutočné súostrovie vytvára 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najobľúbenejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Výborná Rarotonga

Na nádhernom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, pôsobivá Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás čaká v severnej oblasti Rarotongy. Pokiaľ obľubujete čarovné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a fascinujúce pláže s bielym pieskom, rozhodne nezostanete na Rarotonge sklamaní.

Impozantné plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “len” 652 m). Nevynechajte nesmierne dramatické vodopády Wigmore Falls, kúzelnú Muri Beach či očarujúcu Aroa Lagoon na juhu s výbornými podmienkami na šnorchlovanie.

Excelentný Aitutaki (Araura)

Okúzľujúci Aitutaki (zvaný i Araura), položený na sever od Rarotongy, patrí k najpopulárnejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem docestujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť geniálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje snáď to najlepšie z celých “Cooks”.

0