VLetenky

Cookove ostrovy s Air New Zealand od 1117 EUR

One Foot sland
Cookove ostrovy v podobe fotogenického atolu Aitutaki (foto: Benedict Adam/Flickr/CC BY 2.0)

Spoznať Cook Islands v ďalekej Oceánii máte príležitosť na palube leteckej spoločnosti Air New Zeland v spolupráci s partnerskými dopravcami zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na fenomenálne Cookove ostrovy (do Rarotonga) kúpite za 1117 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 16.10.-05.12.2019, 05.02.-15.04., 28.04.-30.06. a 16.08.-31.08.2020, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 31. októbra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Trasy v predaji:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od marca do mája 2020.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Cookove ostrovy nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 15. mája s návratom z Rarotonga (RAR) dňa 30. mája 2020.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Rarotonga za 1117 EUR (15.05.-30.05.2020)

VIE-RAR
Viedeň, Rakúsko – Rarotonga, Cookove ostrovy (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Cookove ostrovy

Skvelé Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás čaká v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude aj ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou asi 240 km² žije zhruba 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich tvoria Maori (medzi úradné jazyky sa zaraďuje angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Úžasné Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich nazvali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto nádherné súostrovie pomenoval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali názov Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú i novozélandské občianstvo a súčasne aj status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia hlavne pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Dramatické Cookove ostrovy sa delia do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozprestierajú Southern Cook Islands, kým na severe sú položené Northern Cook Islands. Toto neuveriteľné súostrovie tvorí 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najpopulárnejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Vynikajúca Rarotonga

Na prekrásnom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, impresívna Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás očakáva v severnej oblasti Rarotongy. Ak obľubujete kúzelné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a fantastické pláže s bielym pieskom, rozhodne neostanete na Rarotonge sklamaní.

Majestátne plážové (aj horské) scenérie

Na svoje si však prídu i fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “iba” 652 m). Neobíďte neskutočne magické vodopády Wigmore Falls, čarovnú Muri Beach či okúzľujúcu Aroa Lagoon na juhu s vynikajúcimi podmienkami na šnorchlovanie.

Excelentný Aitutaki (Araura)

Očarujúci Aitutaki (zvaný aj Araura), situovaný na sever od Rarotongy, patrí k najobľúbenejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem doputujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť fenomenálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje azda to najlepšie z celých “Cooks”.

0

Add a Comment