VLetenky

Cookove ostrovy a Kalifornia s Virgin Atlantic od 1235 EUR

Aitutaki
Tropické “Cooks” v podobe koralového atolu Aitutaki (foto: Christina Spicuzza/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Kombinovanú návštevu Cook Islands a slnečnej Kalifornie (počas letných prázdnin) máte príležitosť podniknúť vďaka britskej aerolinke Virgin Atlantic v spolupráci s partnermi (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Cookove ostrovy (so stop overom a americkom Los Angeles) sa dajú kúpiť za 1235 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 24. júna do 18. augusta 2019, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dotupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (s odletom) v priebehu horeuvedeného času platnosti tarifu.

Príklad rezervácie (itinerára):
12.07.2019 (Pia) Budapešť (BUD) – Los Angeles (LAX)
20.07.2019 (Sob) Los Angeles (LAX) – Rarotonga (RAR)
02.08.2019 (Štv) Rarotonga (RAR) – Los Angeles (LAX)
04.08.2019 (Sob) Los Angeles (LAX) – Budapešť (BUD)

Rezervácia leteniek:
Budapešť – Los Angeles – Rarotonga – Los Angeles – Budapešť za 1235 EUR (12.07.-20.07.-02.08.-04.08.2019)

BUD-LAX-RAR
Budapešť – Los Angeles – Rarotonga (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Cookove ostrovy

Skvelé Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás čaká v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude i ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou cca 240 km² žije zhruba 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich tvoria Maori (medzi úradné jazyky sa zaraďuje angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Úžasné Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich nazvali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto nádherné súostrovie pomenoval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali názov Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú i novozélandské občianstvo a súčasne aj status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia hlavne pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Dramatické Cookove ostrovy sa delia do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozprestierajú Southern Cook Islands, kým na severe sú položené Northern Cook Islands. Toto neuveriteľné súostrovie vytvára 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najpopulárnejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Excelentná Rarotonga

Na čarokrásnom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, impresívna Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás očakáva v severnej oblasti Rarotongy. Ak obľubujete kúzelné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a fantastické pláže s bielym pieskom, rozhodne neostanete na Rarotonge sklamaní.

Majestátne plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “iba” 652 m). Neobíďte nesmierne magické vodopády Wigmore Falls, čarovnú Muri Beach či okúzľujúcu Aroa Lagoon na juhu s výbornými podmienkami na šnorchlovanie.

Vynikajúci Aitutaki (Araura)

Očarujúci Aitutaki (nazývaný i Araura), situovaný na sever od Rarotongy, patrí k najobľúbenejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem doputujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť fenomenálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje azda to najlepšie z celých “Cooks”.

0