VLetenky

Cookove ostrovy a Kalifornia od 814 EUR

Aitutaki
One Foot Island (Tapuaetai) v atole Aitutaki (foto: Islas para naufragar/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Kombinovanú prehliadku Cook Islands a slnečnej Kalifornie máte šancu podniknúť pri mixe ponúk leteckých spoločností Finnair a Air New Zealand (s odletom z viedenského letiska).

Trasy v predaji:
Na Cookove ostrovy doputujete za 814 EUR pri nákupe dvoch spiatočných leteniek:
1./ Viedeň – San Francisco za 230 EUR s Finnair
2./ Los Angeles – Rarotonga za 584 EUR s Air New Zealand

Príklad celkového itinerára
21.11.2018 Viedeň (VIE) – San Francisco (SFO) s Finnair (1. letenka)
24.11.2018 Los Angeles (LAX) – Rarotonga (RAR) s Air New Zealand (2. letenka)
07.12.2018 Rarotonga (RAR) – Los Angeles (LAX) s Air New Zealand (2. letenka)
10.12.2018 San Francisco (SFO) – Viedeň (VIE) s Finnair (1. letenka)

Rezervácia leteniek:
Viedeň – San Francisco za 230 EUR (21.11.-10.12.2018 / 1. letenka s Finnair)
Los Angeles – Rarotonga za 584 EUR (24.11.-07.12.2018 / 2. letenka s Air New Zealand)

VIE-SFO-LAX-RAR
Viedeň – San Francisco – Los Angeles – Rarotonga (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Cookove ostrovy

Úžasné Cook Islands, územie v Oceánii vo voľnej únii s Novým Zélandom, Vás očakáva v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestierajú sa v tropickom pásme medzi Francúzskou Polynéziou a ostrovmi ako Tonga, Americká Samoa či Niue, pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude aj ľadová Antarktída. Na ich území s rozlohou cca 240 km² žije približne 20 tisíc obyvateľov – prevažnú väčšinu z nich vytvárajú Maori (medzi úradné jazyky sa radí angličtina a maorčina).

Od objavenia Španielmi k Veľkej Británii

Skvelé Cookove ostrovy ako prví pre Európu objavili koncom 16. storočia odvážni španielski moreplavci, ktorí ich nazvali San Bernardo. V roku 1773 sem prišiel britský admirál James Cook a toto prekrásne súostrovie pomenoval Hervey Islands, neskôr však práve na jeho počesť získali pomenovanie Cook Islands a dostali sa pod správu britskej koruny.

Súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V dnešnej dobe už Cookove ostrovy existujú vo voľnej asociácii s Novým Zélandom (“domáci” majú aj novozélandské občianstvo a zároveň i status “Cook Islands Nationals”). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia najmä pod patronátom “novozélanďanov”, aj keď v súčasnosti prevláda snaha “Cook Islanders” po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Dve výrazné geografické “skupinky”

Magické Cookove ostrovy sa rozdeľujú do dvoch hlavných ostrovných skupín, pričom zaberajú plochu okolo dvoch miliónov km². Smerom na juh sa rozkladajú Southern Cook Islands, kým na severe sú situované Northern Cook Islands. Toto neskutočné súostrovie tvorí 15 hlavných ostrovov a veľké množstvo menších ostrovčekov, z ktorých najobľúbenejšími budú Rarotonga a Aitutaki.

Vynikajúca Rarotonga

Na nádhernom ostrove Rarotonga nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Cook Islands. Ich hlavné mesto, pôsobivá Avarua (alebo v miestnej maorčine “dva prístavy”), Vás čaká v severnej oblasti Rarotongy. Ak obľubujete čarovné modré lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a fascinujúce pláže s bielym pieskom, rozhodne nezostanete na Rarotonge sklamaní.

Impozantné plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí môžu skúsiť výstup na niektorý z miestnych vulkánov (najvyšší bod Rarotongy Te Manga však dosahuje nadmorskú výšku “len” 652 m). Nevynechajte neskutočne dramatické vodopády Wigmore Falls, kúzelnú Muri Beach či očarujúcu Aroa Lagoon na juhu s výbornými podmienkami na šnorchlovanie.

Excelentný Aitutaki (Araura)

Okúzľujúci Aitutaki (zvaný aj Araura), položený na sever od Rarotongy, patrí k najpopulárnejším z Cookových ostrovov. Z hlavného mesta s medzinárodným letiskom sem docestujete s miestnou leteckou spoločnosťou Air Rarotonga. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť geniálny koralový ostrovček One Foot Island (Tapuaetai), ktorý predstavuje snáď to najlepšie z celých “Cooks”.

0