VLetenky

Čile s United Airlines od 481 EUR

Embalse El Yeso
Embalse El Yeso (2568 m) v dostupnej vzdialenosti od Santiaga (foto: mariela morales/Flickr/CC BY 2.0)

Juhoamerické Čile máte príležitosť spoznať zásluhou leteckej spoločnosti United Airlines (v spolupráci s partnerskými aerolíniami) zo Star Alliance (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do čilskej metropoly Santiago de Chile sa dajú kúpiť za 481 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné stanovujú stanovujú odlety v období 12.02.-31.05. a 25.08.-12.12.2022, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu septembra 2022.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Čile nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 7. septembra s návratom zo Santiago de Chile dňa 21. septembra 2022.

Rezervácia letenky:
Praha – Santiago de Chile za 481 EUR (07.09.-21.09.2022)

PRG-SCL
Praha, Česko – Santiago, Čile (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Čile

Za návštevu okrem samotného hlavného mesta krajiny pod názvom Santiago de Chile nepochybne stojí skvelý Veľkonočný ostrov, situovaný už prakticky v ďalekej Oceánii. V závislosti od Vašich časových možností si nenechajte ujsť ani výborné mestá na pobreží Pacifiku Valparaíso a Viña del Mar či úžasné vysokohorské mestečko v Atacamskej púšti San Pedro de Atacama.

Táto znamenitá lokalita Vám azda bude trochu vzdialene pripomínať mesačnú krajinu. Niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice (už v susednej Argentíne) “v blízkosti” cestného ťahu Santiago de Chile – Mendoza natrafíte na najvyššiu horu juhoamerického kontinentu Aconcagua (6961 m), pravdepodobne najdostupnejší z vrcholov “Seven Summits”.

Patagónia

Čerešničkou na torte v rámci objavovania množstva prírodných pokladov Latinskej Ameriky môže byť fascinujúca Patagónia. Istotne by ste nemali obísť zrejme najpôbvabnejšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd, národný národný park Torres del Paine s mimoriadne fotogenickými vrcholmi Monte Fitz Roy (3359 m) a Cerro Torre (3128 m). O niečo južnejšie natrafíte na famózny park Parque Nacional Los Glaciares s fascinujúcim ľadovcom Perito Moreno.

Pri “dobrej konštelácii hviezd” snáď neobídete jedno z najjužnejších miest sveta Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch tak ako “neďaleká” argentínska Ushuaia môže poslúžiť ako vhodný východiskový bod na prehliadku ľadovej Antarktídy. V podstate počas celého roka sa dá využiť ako základňa na netradičný letecký výlet na jedinečné Falklandské ostrovy.

Veľkonočný ostrov

Mysteriózny Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najtajomnejším a súčasne aj najosamotenejším miestam planéty. Najbližšia pevnina, ostrov Pitcairn, leží viac ako 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn možno poznáte z diel na tému “Vzbura na lodi Bounty” o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od J. Verna (1879) alebo filmového spracovania z roku 1984 (v obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Materské Čile od “Easter Island” delí vzdialenosť okolo 3500 km.

Hanga Roa, administratívne centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás očakáva v juhozápadnom kúte Isla de Pascua. K poznávacím znameniam “Easter Island” sa radia magické obrovité kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Okrem neprehliadnuteľných sôch však natrafíte na Veľkonočnom ostrove aj na pohodové pláže s fenomenálnym bielym pieskom či na nádherné sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa rodili majestátne moai).

Celkom veľkou záhadou ostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne vytvárané a kompletizované) až na “miesto určenia”, hlavne keď najmohutnejšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť vyše 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa okrem iných pokúšali aj legendárny nórsky vedec a moreplavec Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel. Vytvorené skupiny ôsmich, resp. šestnástich mužov však pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai len na relatívne neveľké vzdialenosti.

0