VLetenky

Čile s United Airlines od 429 EUR

Atacama
Fotogenické Piedras Rojas (Atacama) v Čile (foto: Wescottm/Wikimedia Commons/CC BY 4.0)

Juhoamerické Čile máte príležitosť uvidieť vďaka zaujímavému tarifu leteckej spoločnosti United Airlines (v spolupráci s partnerskými dopravcami) zo Star Alliance (s odletom zo strednej Európy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do čilskej metropoly Santiago sa dajú kúpiť za 429 EUR s odletom z českej Prahy a návratom do rakúskej Viedne.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (či do vyčerpania termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým počas augusta/septembra 2019.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Čile nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 26. augusta s návratom zo Santiaga (SCL) do Viedne (VIE) dňa 9. septembra 2019.

Rezervácia letenky:
Praha – Santiago de Chile – Viedeň za 429 EUR (26.08.-09.09.2019)

PRG-SCL-VIE
Praha, Česko – Santiago, Čile – Viedeň, Rakúsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Čile

Za návštevu okrem samotného hlavného mesta krajiny s názvom Santiago de Chile nepochybne stojí úžasný Veľkonočný ostrov, položený už prakticky v ďalekej Oceánii. V závislosti od Vašich časových možností si nenechajte ujsť ani vynikajúce mestá na pobreží Pacifiku Valparaíso a Viña del Mar či skvelé vysokohorské mestečko v Atacamskej púšti San Pedro de Atacama.

Táto famózna lokalita Vám azda bude trošku vzdialene pripomínať mesačnú krajinu. Niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice (už v susednej Argentíne) “blízko” cestného ťahu Santiago de Chile – Mendoza naďabíte na najvyššiu horu juhoamerického kontinentu Aconcagua (6961 m), zrejme najdostupnejší z vrcholov “Seven Summits”.

Patagónia

Čerešničkou na torte v rámci odhaľovania množstva prírodných klenotov Latinskej Ameriky môže byť fantastická Patagónia. Určite by ste nemali obísť pravdepodobne najpríťažlivejšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd, národný národný park Torres del Paine s výnimočne fotogenickými vrchmi Monte Fitz Roy (3359 m) a Cerro Torre (3128 m). O čosi južnejšie natrafíte na znamenitý park Parque Nacional Los Glaciares s fantastickým ľadovcom Perito Moreno.

Pri “správnej konštelácii hviezd” snáď nevynecháte jedno z najjužnejších miest sveta Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch takisto ako “neďaleká” argentínska Ushuaia môže poslúžiť ako výhodný východiskový bod na prehliadku ľadovej Antarktídy. V podstate počas celého roka sa dá použiť ako základňa na netypický letecký výlet na unikátne Falklandské ostrovy.

Veľkonočný ostrov

Mysteriózny Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najtajomnejším a zároveň i najosamelejším miestam planéty. Najbližšia pevnina, ostrov Pitcairn, leží vyše 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn snáď poznáte z diel na tému “Vzbura na lodi Bounty” o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od J. Verna (1879) alebo filmového spracovania z roku 1984 (v obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Materské Čile od “Easter Island” oddeľuje vzdialenosť okolo 3500 km.

Hanga Roa, administratívne centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás čaká v juhozápadnom kúte Isla de Pascua. K poznávacím znameniam “Easter Island” sa zaraďujú dramatické gigantické kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Okrem neprehliadnuteľných sôch však narazíte na Veľkonočnom ostrove aj na príjemné pláže s geniálnym bielym pieskom či na prekrásne sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa rodili impozantné moai).

Celkom nevyriešenou záhadou zostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne vytvárané a kompletizované) až na “miesto určenia”, najmä keď najmohutnejšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť viac ako 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa okrem iných pokúšali i legendárny nórsky vedec a moreplavec Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel. Vytvorené skupiny ôsmich, resp. šestnástich mužov však pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai iba na pomerne neveľké vzdialenosti.

0

Add a Comment