VLetenky

Čile s Lufthansou od 590 EUR

Atacama
Fotogenická krajinka v oblasti Atacama (foto: Luis Alberto Soto Henriquez/Wikimedia Commons)

Na krídlach leteckej spoločnosti Lufthansa zo Star Aliance (v spolupráci s partnerskými juhoamerickými aerolíniami) možno spoznať excelentné latinskoamerické Čile (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky do čilskej metropoly Santiago de Chile sa dajú kúpiť za 590 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla. Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 19.11.-14.12.2014 a 05.01.-15.04.2015, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 3. decembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v priebehu marca 2015.

Príklad rezervácie letenky do juhoamerického Čile nech bude napr. odlet zo stovežatej Prahy (PRG) dňa 3. marca s návratom zo Santiago de Chile dňa 17. marca 2014.

Rezervácia letenky:
Praha – Santiago de Chile za 590 EUR (03.03.-17.03.2015)

Čile

Za návštevu okrem samotného hlavného mesta krajiny pod názvom Santiago de Chile nepochybne stojí skvelý Veľkonočný ostrov, situovaný už prakticky v ďalekej Oceánii. V závislosti od Vašich časových možností si nenechajte ujsť ani výborné mestá na pobreží Pacifiku Valparaíso a Viña del Mar či úžasné vysokohorské mestečko v Atacamskej púšti San Pedro de Atacama.

Táto znamenitá lokalita Vám možno bude trochu vzdialene pripomínať mesačnú krajinu. Niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice (už v susednej Argentíne) “v blízkosti” cestného ťahu Santiago de Chile – Mendoza natrafíte na najvyššiu horu juhoamerického kontinentu Aconcagua (6961 m), pravdepodobne najdostupnejší z vrcholov “Seven Summits”.

Patagónia

Čerešničkou na torte v rámci odhaľovania množstva prírodných pokladov Latinskej Ameriky môže byť fascinujúca Patagónia. Istotne by ste nemali obísť zrejme najpôvabnejšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd, národný národný park Torres del Paine s mimoriadne fotogenickými vrcholmi Monte Fitz Roy (3359 m) a Cerro Torre (3128 m). O niečo južnejšie narazíte na famózny park Parque Nacional Los Glaciares s fascinujúcim ľadovcom Perito Moreno.

Pri “dobrej konštelácii hviezd” snáď neobídete jedno z najjužnejších miest na svete Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch taktiež ako “neďaleká” argentínska Ushuaia môže poslúžiť ako vhodný východiskový bod na návštevu ľadovej Antarktídy. V podstate počas celého roka sa dápoužiť ako základňa na netradičný letecký výlet na jedinečné Falklandské ostrovy.

Veľkonočný ostrov

Mysteriózny Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najtajomnejším a súčasne aj najosamelejším miestam zemegule. Najbližšia pevnina, ostrov Pitcairn, leží viac ako 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn azda poznáte z diel na tému “Vzbura na lodi Bounty” o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od J. Verna (1879) alebo filmového spracovania z r. 1984 (v obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Materské Čile od “Easter Island” delí vzdialenosť okolo 3500 km.

Hanga Roa, administratívne centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás očakáva v juhozápadnom kúte Isla de Pascua. K poznávacím znameniam “Easter Island” sa radia magické obrovité kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Okrem neprehliadnuteľných sôch však natrafíte na Veľkonočnom ostrove aj na pohodové pláže s fenomenálnym bielym pieskom či na nádherné sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa rodili majestátne moai).

Celkom veľkou záhadou ostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne vytvárané a kompletizované) až na “miesto určenia”, hlavne keď najmohutnejšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť vyše 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa okrem iných pokúšali aj preslávený nórsky vedec a moreplavec Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel. Vytvorené skupiny ôsmich, resp. šestnástich mužov však pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai len na relatívne neveľké vzdialenosti.

0