VLetenky

Čile s Delta Air Lines od 604 EUR

Veľkonočný ostrov
Moai v oblasti Tongariki/Rano Raraku na juhovýchode Rapa Nui (foto: David Berkowitz/Flickr/CC BY 2.0)

Na palube spoločnosti Delta Air Lines z aliancie Sky Team (v spolupráci s partnerskými aerolinkami) máte možnosť vzhliadnuť vynikajúce latinskoamerické Čile (s odletom zo strednej Európy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do čilskej metropoly Santiago de Chile sú v predaji za 604 EUR s odletom z českej Prahy a návratom do rakúskej Viedne.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 16.08.-06.04. (okrem blackoutu 16.12.-05.01.), min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 6 mesiacov a predaj do 7. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku februára do začiatku apríla a od polky augusta do konca septembra 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie letenky do juhoamerického Čile nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 4. februára s návratom zo Santiago de Chile do Viedne (VIE) dňa 19. februára 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – Santiago de Chile – Viedeň za 604 EUR (04.02.-19.02.2017)

Čile

Za návštevu okrem samotného hlavného mesta krajiny s názvom Santiago de Chile nepochybne stojí úžasný Veľkonočný ostrov, položený už prakticky v ďalekej Oceánii. V závislosti od Vašich časových možností si nenechajte ujsť ani vynikajúce mestá na pobreží Pacifiku Valparaíso a Viña del Mar či skvelé vysokohorské mestečko v Atacamskej púšti San Pedro de Atacama.

Táto famózna lokalita Vám možno bude trošku vzdialene pripomínať mesačnú krajinu. Niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice (už v susednej Argentíne) “v blízkosti” cestného ťahu Santiago de Chile – Mendoza naďabíte na najvyššiu horu juhoamerického kontinentu Aconcagua (6961 m), zrejme najdostupnejší z vrcholov “Seven Summits”.

Patagónia

Čerešničkou na torte v rámci objavovania mnohých prírodných klenotov Latinskej Ameriky môže byť fantastická Patagónia. Určite by ste nemali vynechať pravdepodobne najpríťažlivejšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd, národný národný park Torres del Paine s výnimočne fotogenickými vrcholmi Monte Fitz Roy (3359 m) a Cerro Torre (3128 m). O čosi južnejšie natrafíte na znamenitý park Parque Nacional Los Glaciares s fantastickým ľadovcom Perito Moreno.

Pri “správnej konštelácii hviezd” snáď nevynecháte jedno z najjužnejších miest na svete Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch taktiež ako “neďaleká” argentínska Ushuaia môže poslúžiť ako výhodný východiskový bod na návštevu ľadovej Antarktídy. V podstate počas celého roka sa dá použiť ako základňa na netypický letecký výlet na unikátne Falklandské ostrovy.

Veľkonočný ostrov

Tajuplný Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najmysterióznejším a zároveň i najosamelejším miestam zemegule. Najbližšia pevnina, ostrov Pitcairn, leží vyše 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn snáď poznáte z diel na tému “Vzbura na lodi Bounty” o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od J. Verna (1879) alebo filmového spracovania z r. 1984 (v obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Materské Čile od “Easter Island” oddeľuje vzdialenosť okolo 3500 km.

Hanga Roa, administratívne centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás čaká v juhozápadnom kúte Isla de Pascua. K poznávacím znameniam “Easter Island” sa zaraďujú dramatické gigantické kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Okrem neprehliadnuteľných sôch však natrafíte na Veľkonočnom ostrove i na príjemné pláže s geniálnym bielym pieskom či na prekrásne sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa rodili impozantné moai).

Vcelku nevyriešenou záhadou zostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne vytvárané a kompletizované) až na “miesto určenia”, najmä keď najmohutnejšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť viac ako 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa okrem iných pokúšali i legendárny nórsky vedec a moreplavec Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel. Vytvorené skupiny ôsmich, resp. šestnástich mužov však pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai iba na pomerne neveľké vzdialenosti.

0